BHRDCA Umpire appointments – Semi final March 5th & 6th



Ray McIntosh Shield – $ 150

Blackburn v Box Hill North Super Kings – Peter Griffin & Phil Hermann

Heatherdale v East Box Hill – Bernie Brummell & Patrick Lambert


Howard Wilson Shield – $ 150

Mitcham v Blackburn North – Jeremy Beard & Trevor Tippet

Nunawading v Wyclif at East Burwood South oval – Jack Ballantine & Allan Rigg


Dorothy McIntosh Shield – $ 140 1 umpire $120- 2 umpires

Deakin v Manningham – Neil Glanville & Ron Johnson

Yarraleen v East Box Hill – Barry Mealings & Russ Punton


A Grade – $ 140 – 1 umpire $120- 2 umpires

Glen Waverley Hawks v Box Hill North SK at Gladeswood Res – Tony Box & Ray Zarezjik

Mulgrave Wheelers Hill v Koonung Heights – Steve Markwell & Prem Sinha


B Grade – $ 140 – 1 umpire $120- 2 umpires

Nunawading v Doncaster at East Burwood North – John Bowman & Tony Carson

Forest Hill v Yarraleen – Des Hearn & Andrew Severn


C Grade – $140 – 1 umpire $120- 2 umpires

Heatherdale v Blackburn at Terrara Park 2 – Ken Jack & Peter Scott

Nunawading v Templestowe at Nunawading 2 – Davis Harrigan & Michael Snell


D Grade – $ 120 – 1 umpire $100- 2 umpires

Kerrimuir United v Eley Park – Rod Brown & Michael McCole

South Sharks v Glen Waverley Hawks at Serpells Res – Tony Bush & Neil Cameron


E Grade – $ 120 – 1 umpire $100- 2 umpires

Deakin v Vermont South at Terrara Park 1 – Mani Muhtu & Peter Rosenthal

Heatherdale v East Box Hill at Heatherdale 2 – Michael Pendrey & Bruce Porter


F Grade – $ 120 – 1 umpire $100- 2 umpires

Heatherdale v Vermont at Vermont – Chris Edwards & Jake Wilcox

Mitcham v Nunawading at Ballyshannessy North – Maurie O’Dal


G Grade – 120 – 1 umpire $100- 2 umpires

Park Orchards v Heatherdale – Ray Scaddon

Wyclif v Nunawading at Highfield Park Lower – John Douglas


H Grade – $140 – 1 umpire $120- 2 umpires

Syndal v Park Orchards – Peter Bekkers

Manningham v Box Hill North Super Kings at Rieschiecks 1 – Darren Wharton


I Grade – $140 – 1 umpire $120- 2 umpires

Nunawading v East Box Hill at Nunawading 3 – Andrew Bennett

Sunrisers v Melbourne Strikers – Mark Lane


J Grade – $140 – 1 umpire $120- 2 umpires

Blackburn South v Syndal – Brendan Scott

Bulleen Templestowe v Yarraleen – Trevor McGary






BHRDCA Appointments R11 Feb 20-27

 

Ray McIntosh Shield $150

Templestowe v East Box Hill – Jack Ballantine & Barry Mealings

Box Hill North Super Kings v Heatherdale – Tony Box & Patrick Lambert

Blackburn v Koonung Heights – Bernie Brummell & Neil Glanville

Vermont v Forest Hill – Phil Hermann & Steve Markwell

Kerrimuir United v Bulleen Templestowe – Ron Johnson & Russ Punton

East Burwood v Blackburn South – Allan Rigg & Trevor Tippet

Howard Wilson Shield $150

Wyclif v Blackburn North – John Bowman & Andrew Severn

Vermont South v Nunawading – Tony Carson & Des Hearn

Glen Waverly Hawks v Doncaster – Peter Griffin & John Israel

St Davids v Mitcham – Prem Sinha & Michael Snell

Laburnum v Mulgrave Wheelers Hill – Avinash Sorabji & Ray Zarezjik

Dorothy McIntosh Shield $140

Yarraleen v East Burwood – Neil Cameron

East Box Hill v Burwood District – Tony Bush

Heatherdale v Deakin – Ken Jack

Manningham v Park Orchards – Rod Brown

A Grade $140

Bulleen Templestowe v Glen Waverly Hawks – Peter Bekkers

Blackburn South v Box Hill North Super Kings – Michael McCole

Mulgrave Wheelers Hill v Kerrimuir United – Michael Pendrey

B Grade $140 80 Overs

Doncaster v Yarraleen – Peter Scott (Doncaster Reserve, Doncaster Rd, M47 K1)

D Grade $140 64 Overs

Eley Park v South Sharks – Bruce Porter (Eley Park, Eley Rd, Blackburn Sth M61 H5)

E Grade $140 64 Overs

East Box Hill v Doncaster – Davis Harrigan (Trinity Grammar #4, Bulleen Rd, Bulleen M32 D8)

H Grade $140 ODM Competition

Box Hill North Super Kings v Manningham – Mani Muhtu (Elgar Park South, Box Hill North M47 B4)

I Grade $140 ODM Competition

Sunrisers v Eley Park – Jeremy Beard (Police Paddocks Reserve #1, Brady Rd, Dandenong Nth)

U18s $70 Friday Night Competition ODM 19Feb16

Knoxfield v Doncaster – Bruce Porter (Carlington Park Reserve, Knoxfield M73 A6)

Croydon Ranges v Kilsyth – Michael Pendrey (Griff Hunt Reserve, Croydon Nth M37 B7)

Forest Hill v East Box Hill/Mitcham – Andrew Severn (Terrara Park #3, Vermont South M62 K6)

Yarraleen v Vermont – John Israel (Bulleen Park #2 M32 C9)

Heathmont v Heatherdale – Ken Jack (Heathmont College M63 H3)

U16A $60 Friday Night Competition Feb 19 & 26

Nunawading v Park Orchards – Alex Gagatsis & Ray Zarezkij (East Burwood North Oval)

Donvale v Glen Waverley Hawks – Neil Cameron & Prem Sinha (Blackburn North)

PLEASE CHECK MYCRICKET VIA BHRDCA WEBSITE IF UNSURE OF VENUES

 

 

BHRDCA Umpires’ Appointments Round 10 6th & 13th February 2016

 

Ray McIntosh Shield $150\

Blackburn South   v  Vermont  –  Jack Ballantine  &  Michael Snell

Forest Hill  v  Templestowe   –  Jeremy Beard  &  Russ Punton

Heatherdale  v  Kerrimuir United  –  Steve Markwell  &  Barry Mealings

Koonung Heights  v  Box Hill North Super Kings  –  John Bowman  &  Prem Sinha

East Box Hill  v  Blackburn  – Tony Box  &  Phil Hermann

Bulleen Templestowe  v  East Burwood  –  Neil Glanville  &  Andrew Severn

 

Howard Wilson Shield $150

Blackburn North  v  Vermont South   –  John Israel  &  Alan Rigg

Mulgrave Wheelers Hill  v  Wyclif   – Bernie Brummell  &  Tony Carson

Mitcham  v  Glen Waverley Hawks –  Trevor Tippet  &  Ray Zarezjik

Nunawading  v  St Davids  –  Patrick Lambert  &   Avinash Sorabji

Doncaster   v  Laburnum  –  Des Hearn  &  Ron Johnson

 

Dorothy McIntosh Shield $140

Vermont  v  Yarraleen  –  Peter Scott

Park Orchards   v  Heatherdale  –  Davis Harrigan

East Burwood  v  Manningham  –  Ken Jack

Deakin   v  Mitcham  –  Bruce Porter

Blackburn  v  East Box Hill  –  Rod Brown

 

A Grade $140

Kerrimuir United  v  Bulleen Templestowe  –  Tony Bush

Glen Waverley Hawks  v  Koonung Heights  –  Neil Cameron

Box Hill North Super Kings  v  Mulgrave Wheelers Hill  –  Peter Bekkers

 

D Grade ( 65 overs )

Manningham  v  Kerrimuir United  –  Michael McCole

 

E Grade ( 65 overs )

Blackburn South  v  East Box Hill  –  Mani Muthu

Doncaster  v  Deakin  –  Michael Pendrey

 

I Grade ( one day comp )

Melbourne Strikers  v  Sunriser  –  Peter Griffin at Police Paddocks

 

Friday night comps.

Under 18

Forest Hill  v  Yarraleen at Terrara Park  –  Alex Gagatsis

Croydon Ranges  v  Doncaster at Griff Hunt Reserve  –  Neil Cameron

Kilsyth  v  Heatherdale at Pinks Reserve  –  Bruce Porter

Knoxfield  v  East Doncaster at Carrington Park  –  Neil Glanville

East Box Hill / Mitcham  v  Heathmont  at Ballyshannnessy Park  –  John Israel

 

Under 16

Donvale  v  Blackburn North at Reschiecks Reserve North  –  Andrew Severn

Park Orchards  v  Glen Waverley Hawks at Domeneys Reserve  –  Prem Sinha

Nunawading  v  East Doncaster at East Burwood Reserve  –  Ken Jack

 

Standby  –  Michael Pendrey, Trevor Tippet, Ray Zarezjik.

Leave a Reply

BHRDCA Sponsors
TOP-NOTCH TROPHIES VOLUNTEER OF THE MONTH
TOP-NOTCH TROPHIES  VOLUNTEER OF THE MONTH

The Volunteer Of The Month Is:

OCTOBER: Paul 'Sammy' Newman - St Davids CC
NOVEMBER: Ross Chambers - Forest Hill CC/BHRDCA
DECEMBER: Justin Lui - Blackburn South CC
JANUARY: Rob Robinson - East Burwood CC
FEBRUARY: Robert Nash - Nunawading CC
MARCH: Mal Gibson - Blackburn CC

Photos
BHRDCA Events Calendar
Archives