Box Hill Reporter District Cricket Association-
Round Four 15 and 22 November 2014

 

Ray McIntosh Shield
Box Hill North Super Kings v Blackburn 9-283cc (L.Davis 92, C.McKenzie 64, N.Kavinda 5-41)
Koonung Heights 189 (C.Hall 45) v East Burwood
St Davids 41 (J.Paolucci 5-16) and 1-26 v Bulleen Templestowe 5-153dec (M.Hale 41*)
Templestowe 2-10 v East Box Hill 135
Vermont 232 (M.Cullen 78) v Forest Hill 1-8
Blackburn South v Heatherdale 283 (M.Chathuranga 69, S.De Kretser 49, J.Armstrong 4-85)

 

Howard Wilson Shield
Blackburn North 196 v Kerrimuir United 0-4
Syndal v Wyclif 269 (L.Clifft 66, C.Angley 58, Gprdon 5-56)
Laburnum v Mitcham 9-383cc (A.Hardy 97, A.Johnson 89, S.Cann 62, R.Obst 60, D.Taylor 5-87)
Mulgrave Wheelers Hill 257 (J.Swainston 54) v Doncaster 0-9
Vermont South v Glen Waverley Hawks

 

Dorothy McIntosh Shield
Blackburn 0-25 v Burwood District 167 (J.Cran 4-15)
East Burwood 0-9 v Yarraleen 211
Heatherdale 0-30 v Park Orchards 135
Forest Hill v Vermont 220 (M.Hadley 49*)
Nunawading 1-60 v Deakin 118 (S,Boteju 4-16)
Bulleen Templestowe 196 (K,Haikal 122) v Manningham 0-33

 

A Grade
Kerrimuir United v Box Hill North Super Kings 8-513cc (A.Patuska 176*, P.Verma 76, N.Jeewantha62, V.Ray 61)
Glen Waverley Hawks 213 v Koonung Heights
Heatherdale 8-324cc v Blackburn South
Mitcham 1-16 v Vermont South 142
East Box Hill 7-312cc (S.Bhat 111, B.Davis 57) v Templestowe
Eley Park 139 v St Davids 1-27

 

B Grade
East Burwood 2-38 v Blackburn North 221
Blackburn 5-299cc (S.Harte 93, M.Tait 55) v Nunawading
Doncaster v Mulgrave Wheelers Hill 9-315cc
Forest Hill 7-440cc (L.Wilson 105*A.Van Zuyden 90, A.Manning 88, N.Thornbury 70, S.Cutler 4-106) v Laburnum
Wyclif v Bye

 

Round Six
C Grade
Nunawading v Mitcham 6-253cc (G.Costello 80*)
Templestowe 3-65 v Heatherdale 156
Koonung Heights 2-186 (B.Styles 106*, J.Alexandridis 52*) v Box Hill North Super Kings 149 (S,Kanalopillai 64, J.Palin 4-52)
East Box Hill v Vermont 308 (N.McDonald 4-52)

 

Round Four
D Grade
Glen Waverley Hawks 7-335cc v Blackburn South
Yarraleen v South Sharks 9-236cc (J.Makai 72, B.Matthews 54)
Mulgrave Wheelers Hill v Forest Hill 9-183cc (B.Swale 421)
Mitcham 7-301dec (S,Prakash 103*, A.Fairbairn 51, T.Barro 50) v Blackburn North 1-34
Kerrimuir United 0-20 v Bulleen Templestowe 141 (B.Evans 4-22)

 

E Grade
Blackburn South d East Burwood (forfeit)
Heatherdale v Vermont South 7-262cc (S.Tailby 100*, J.Baxter 42, M.Emery 42)
Manningham v East Box Hill 186 (P.Byrne 51)
Deakin 139 (B.Asif 5-16) v Wyclif 3-57
Doncaster 165 (R,Kumar 63, A.Smith 5-26) v Blackburn 1-43

 

Round Six
F Grade
Vermont 7-113 (Croft 74*) v Mitcham 2-106 (Dawborn 51*)
St Davids 7-145 (G.Coutts 80, McGoldrick 4-61)v Koonung Heights 4-96
Heatherdale d East Box Hill (forfeit)
Forest Hill 2-77 v Nunawading 8-95

 

G Grade
Bye v Koonung Heights
Nunawading 2-207 (B.Gant 100*, J-P. Lefebure 69) v Mitcham 5-153 (B.Wheeler 80)
Wyclif 5-108 v Templestowe 3-78
Forest Hill 4-134 (S.Rae 51*) v Heatherdale 5-163 (C.Evans 43)

 

Round Seven
One Day A Grade
Burwood District v Nunawading
Box Hill North Super Kings 220 (P.Parasakthiraja 93, M.Mohammad 63, A.Seehusen 4-53 d Syndal 212 (V.Adamds 50)
Eley Park 8-266cc d East Box Hill 169 (M.Ramadan 50*)
Vermont v Bye
Vermont South v Melbourne Strikers
Manningham 3-173 (W.Kazi 57*, U.Memon 42) d Park Orchards 173 (R.Kazi 6-29)

 

One Day B Grade
Melbourne Falcons 7-196 (A.Mehta 40) d Glen Waverley Hawks 8-191cc (S.Madnure 5-30)
Park Orchards 8-205 d Doncaster 9-199cc
Manningham 103 (J.Zois 34) d St Davids 102 (A.Liberatore 4-14)
Kerrimuir United 3-118 d Yarraleen 113 (Shevlin 4-13)
Mulgrave Wheelers Hill 7-163 (Trevidi 51, Ethamukkala 46) d Bulleen Templestowe 158 (March 58, Hider 6-28)

 

Round Four
Under 18 – Maddocks Sport Shield
Forest Hill v Vermont 9-210cc (S.Kudage-Don 49, A.Hands 37, B.Gibson 35, M.Tomkins-Barry 3-21)
Heatherdale 188 (R.Arguello 55, M.Stewart 31, H.date 3-19, J.Dally 3-20) v Eley Park 1-8
Croydon Ranges v Heathmont
Vermont South v Bye

 

Under 18 – Rebel Sport Shield
Vermont v Yarraleen 5-161cc (N.Hamzovski 64*, A.Vidajic 34)
Mitcham/Blackburn v Doncaster 7-220cc
Blackburn North v Bye
East Doncaster v EBH/BHNSK 9-204cc (D.Tobias 87)

 

Under 16 Sat A Grade – Ron Hennessey Shield
Forest Hill v Blackburn 7-191cc (L.Davidson 53, S.harte 47, K.Rayner 38, B.McCarthy 4-23
Heatherdale 8-208cc (J.Duncan 39, M.Hodges 37) v Vermont
Blackburn North v Eley Park 8-208cc (N.Pearson 81)
Heathmont v Mitcham 3-239cc (H,Baker 101, B.Johnston 46)

 

Under 16 Sat B Grade
Blackburn 228 (J.Tuhan 50) v Forest Hill
Vermont v Heatherdale 4-254cc (H.Morgan 100ret, S.Giblett 50ret, H.Lazaro 36*)
St Davids 131 (J.Newman 50, M.Bouriks 3-15) v Yarraleen 1-10
Bye v Blackburn South / Monash

 

Under 14 Fri A Grade
East Doncaster v Forest Hill
Glen Waverley Hawks 133 (L.Pollard 3-8) v Blackburn 0-44
Heatherdale Blue 6-175cc (T.Callen 50*, L.Coghlan 50) v Nunawading
Bye v Heatherdale White

 

Under 14 Fri B Grade
Park Orchards Red 3-70 v Donvale 0-103 (K.Gill 46*, N,Rathnayake 40*)
St Davids 4-60 v Park Orchards Black 4-70
Blackburn Black 6-87 v Glen Waverley Hawks 7-121
Nunawading 4-38 v Blackburn Red 1-97 (J.Woods 38*)

 

Under 14 Sat A Grade
Blackburn 0-51 v Bulleen Templestowe 119 (L.Blanchard 42, N.Gioskos 34, B.Voudouris 4-5)
Vermont 173 (N.Nunis 32) v Heatherdale
East Burwood 1-86 v Yarraleen / BHNSK 6-91 (D.Tallariti 58*)
Laburnum v Heathmont 6-349cc (T,Bretel 63ret, A,Shiraz 61ret, T,Wynne 61ret, L.Nicoll 46, N.Tellus 30*)

 

Under 14 Sat B Grade
Doncaster / Mitcham 5-71 v Forest Hill 0-150
Vermont 0-54 v Blackburn Sth McRedmond 4-48
Blackburn Sth Stone/Kent 5-63 (Z.Stone 35, M.Schofflen 3-12) v Blackburn 2-60 (J.Bardwell 30*)
Mitcham 173 (N.McDonald 3-23) v East Doncaster
Vermont South v Laburnum (to play 22 November)
Monash 3-115 v Kerrimuir United 7-63

 

Under 12 Fri A Grade
Forest Hill 5-74 v Glen Waverley Hawks 2-105
Blackburn South 4-86 (C.Joseph 36 ret) v Surrey Hills 5-107
Blackburn 6-50 v Heatherdale 1-53
Templestowe v Mitcham

 

Under 12 Fri B Grade
Blackburn Black 6-73 v Park Orchards 1-215
Heatherdale 9-74 v Surrey Hills 0-127
Heathmont 3-69 v Blackburn Red 2-102
St Davids 8-109 v Nunawading 6-142

 

Under 12 Fri C Grade (Gold)
Glen Waverley Hawks 2-57 v Forest Hill 9-44
Blackburn South 2-75 (J.Bowler 33ret( v Donvale 1-88 (W.Larder 30ret)
Nunawading 4-82 v Vermont South 1-119 (J.Davies 30*)
Vermont 2-54 v Bulleen Templestowe 0-70
Bye v Heatherdale

 

Under 12 Fri C Grade (Blue)
Park Orchards 6-81 (E.Levi 31ret) v East Doncaster 3-94
Doncaster 2-72 v St Davids 6-47
Bulleen Templestowe 4-76 v Mitcham 5-50
Blackburn 1-75 v EBH / GW Hawks 3-73
Surrey Hills 3-120 v Laburnum 6-82

 

Under 12 Sat A Grade
Heatherdale 7-55 v Blackburn 1-137
Blackburn North v Vermont
Kerrimuir United 2-42 v Laburnum 3-87

 

Under 12 Sat B Grade
Bulleen Templestowe 2-107 v Blackburn Black 4-74
Kerrimuir United 5-104 v Laburnum 3-143
Box Hill North Super Kings v Bye
Manningham 1-67 v Vermont 57 (J.Frost 3-6)
Mitcham 3-182 (J.Michaelson 43*) v Blackburn North 6-74
Templestowe 1-76 v Yarraleen 8-52

 

Twenty20
Round One 11 November
Kookaburra Shield
Vermont 6-111 (B.Taylor 41) d East Box Hill 6-102cc (P.Luby 43*)
Heatherdale 1-124 (B.Pearce 84*) d Blackburn 7-122cc
Bulleen Templestowe 3-105 (A.March 41*) d Kerrimuir United 95

 

Rebel Sport Shield
Templestowe 7-137 (N.Sopariwala 79*) d Forest Hill 8-135cc
Box Hill North Super Kings 8-223cc (N.Kavinda 49) d Koonung Heights 7-152cc
Heathmont v Blackburn South (to play 18 November)

 

Smash Gear Shield
Mulgrave Wheelers Hill 2-73 d Doncaster 69
Syndal 9-164cc (C.Tillotson 53) d Nunawading 148 (G.Croft 47)
Mitcham 4-149 (A.Cook 44) d Vermont South 8-141cc

 

Cheeta Recovery Shield
Yarraleen 5-225cc (J.Fergus 83*, C.Sexton 52) d Bulleen Templestowe 7-125cc (M.Mehmood 53, R.Patel 4-53)
St Davids 157 d Deakin 3-149cc (S.Warren 64, H.Bertino 40)
Laburnum 177 (B.Leed 51, M.Anderson 49) d Heatherdale 8-160 (N.Clarke 54)

 

Maddocks Sports Shield
Wyclif 6-140 (C.Feild 58) d Manningham 9-135cc
Heatherdale 5-146 (L.Oakey 44) d Laburnum 7-142cc (D.Argyle 46*)
Yarraleen 8-134cc (G.Accetta 45) d Templestowe 9-131cc

 

Scores not received in time for Sunday papers RMS KH v EB; WS VS v GWH.

Scores not received WS VS v GWH; ODA BD v Nuna, VS v MS; U18M CR v HM; U14AF ED v FH; U12AF Temp v Mit; U12AS BN v V

Late forfeit F East Box Hill to Heatherdale.

Sponsors, Partners & Supporters
BHRDCA Events Calendar
ANZ Volunteer of the Month Recognition
ANZ Volunteer of the Month Recognition

The Volunteer Of The Month Is:

OCTOBER: Ross Kainey from Blackburn North CC
NOVEMBER:
DECEMBER:
JANUARY:
FEBRUARY:
MARCH:

Photos
Archives