Box Hill Reporter District Cricket Association
Semi-Finals 7, 8 and 9 March 2015

 

Ray McIntosh Shield
Blackburn 127 (T.Law 7-47) d East Box Hill 81 (R.Chancellor 4-37)
Bulleen Templestowe 238 (L.Mason 48, M.Amor 41, Mitchell Scott 7-51) d Vermont 214 (B.Taylor 56)

 

Howard Wilson Shield
Kerrimuir United 4-104 d Glen Waverley Hawks 103 (Z.Carroll 4-25)
Blackburn North 7-133 d Vermont South 127 (N.Mill 6-42)

 

Dorothy McIntosh Shield
Heatherdale 192 (H.Toole 52) d Park Orchards 125
Nunawading 183 (M.Boteju 66*, B.Mendis 61, M.Iqbal 4-42, J.Davidson 4-50) d Deakin 117

 

A Grade
East Box Hill 8-221cc (L.McNamara 98, P.Verechia 46) d Koonung Heights 126
Templestowe 295 (M.Kilbane 4-55) d Mitcham 139 (S.Holliday 53)

 

B Grade
Forest Hill 206 (A.Van Zuyden 58, D.Adikaram 4-22) drew with Mulgrave Wheelers Hill 0-17
Wyclif 145 d Nunawading 122

 

C Grade
Heatherdale 8-204 d Nunawading 199
East Box Hill 6-216 (S.Law 51*, B.Collishaw 47, M.Rennick 41*) d Vermont 9-214cc (J.White 58, J.Wright 54, M.Rennick 4-33)

 

D Grade
Kerrimuir United v Glen Waverley Hawks 233
South Sharks 168 (R.Matthews 66, P.Gunawardena 5-31) d Yarraleen 147 (B.Matthews 4-33)

 

E Grade
Blackburn 6-142 (T.Gastin 69, J.Baxter 4-28) d Vermont South 139 (C.Dore 70, A.Smith 4-41)
Deakin v Doncaster 184 (J.Maguire 42)

 

F Grade
Vermont 3-147 d Mitcham 111 (G.Stanton 56)
Heatherdale 9-115 d Forest Hill 111

 

G Grade
Koonung Heights 259 (D.Kennedy 72, M.McLean 69, J.Meehan 43, L.Rae 6-40) d Forest Hill 208 (S.Rae 54)
Heatherdale 183 (P.Joseph 61, A.Munukutla 7-32) d Nunawading 125 (D.Wharton 50, P.Joseph 5-19)

 

One Day A Grade
Vermont 240 d Park Orchards 212
Box Hill North Super Kings 202 (P.Parasakthirajah 56, N.Vijithab 48, U.Memon 5-32) d Manningham 8-172cc (K.Zain 51)

 

One Day B Grade
Melbourne Falcons 187 d Kerrimuir United 180
Glen Waverley Hawks 154 (N.Monga 45) d Park Orchards 128 (R.Mehra 5-21)

 

Under 16 Sat A Grade – Ron Hennessey Shield
Heatherdale 1-95 (A.Toole 47) d Blackburn North 90 (J.Peters 3-10, J.Duncan 3-16)
Blackburn 3-181cc (L.Davidson 95) d Mitcham 116 (S.Harte 6-20)

 

Under 16 Sat B Grade
Heatherdale 2-108 (G.Hodges 70*) d Blackburn South / Monash 94 (K.Cashyap 47, S.Giblet 3-9, D.Tuvey 3-10)
Yarraleen v St Davids 96

 

Under 14 Friday A Grade
Blackburn 9-136cc (L.Dick 33) d Heatherdale Blue 100 (N.McDonald 40)
Nunawading 7-194cc (J.Richardson 60*, E.Walker 57) d Glen Waverley Hawks 9-162cc (E.Prince 5-27)

 

Under 14 Friday B Grade
Donvale 2-57 d Park Orchards Red 51 (J.Murphy 4-3)
Blackburn Red 7-170cc d Blackburn Black 120

 

Under 14 Saturday A Grade
Vermont 4-106 (R.Balamurugan 37*) d East Burwood 64 (L.Vassis 3-9, R.Balamurugan 3-21)
Blackburn 9-103cc (N.McDonald 3-21) d Heatherdale 96 (Y.Khushalani 4-9)

 

Under 14 Saturday B Grade
Blackburn Sth Stone/Kent 9-162 (Z.Stone 62*, J.Rowe 31, Josh Coates 4-11) d Mitcham 141 (T.Griffin 34, J.Holloway 33)
East Doncaster 126 d Blackburn 8-121cc

 

Under 12 Friday A Grade
Glen Waverley Hawks 8-176cc (W.Bromley 40ret, P.Pancholi 35ret) d Surrey Hills 146
Heatherdale 7-142cc d Blackburn 120

 

Under 12 Friday B Grade
Park Orchards 0-134 (J.Hartnell 41ret) d Nunawading 60
Blackburn Red 9-171 d Surrey Hills 6-170cc

 

Under 12 Friday C Grade (Gold)
Vermont 4-150cc (A.Nanayakkare 30ret) d Vermont South 91 (J.Dalrymple 3-6)
Donvale 4-134cc (W.Larder 33ret) d Bulleen Templestowe 120 (M.Moore 32, S.La Mendola 31*)

 

Under 12 Friday C Grade (Blue)
East Doncaster 4-184cc (J.Oakley 31ret) d Park Orchards 81 (K.Fazio 3-7, M.Ryan 3-11)
Doncaster 7-146cc (J.Lee 31ret) d Surrey Hills 134

 

Under 12 Saturday A Grade
Blackburn 5-79 d Heatherdale 41 (J.Berry 4-1 including hat trick)
Vermont 8-131 d Laburnum 129

 

Under 12 Sat B Grade
Bulleen Templestowe 7-193 d Templestowe 98 (H.McClean 40*, A.Howard 3-12)
Manningham 2-164 (L.Pantalone 42*, B.Evans 40*) d Box Hill North Super Kings 98

 

Grand Finals Veterans
A Division
Mount Waverley 6-154 d Notting Hill/Brandon Park 151

 

B Division
North Alphington 5-142 d Box Hill North Super Kings 9-138cc

 

C Division
Surrey Hills 9-67 d Burwood 66

 

D North Division
Box Hill North Super Kings 8-121cc d Edinburgh 9-109cc

 

D South Division
Blackburn 160 d Mazenod Old Collegians 132

 

E North Division
Bulleen 4-65 d Park Orchards 63

 

E South Division
Vermont 181 d Mazenod Old Collegians 174

 

Legends A
Canterbury 7-179cc d Mitcham Black 8-155cc

 

Legends B
Wonga Park 8-132cc d East Ringwood 8-124cc

 

Legends C
Koonung Heights 5-144 d Victorian Stars Sports Club 142

 

NOTES:

Scores attached. The following were not received brfore 8.00pm Saturday

DM Heatherdale v Park Orchards
C Heatherdale v Nunawading
E Deakin v Doncaster
ODA Vermont v Park Orchards
ODB Melbourne Falcons v Kerrimuir United

They were submitted later on Saturday or on Sunday theough MyCricket

The following were not received by 8.00pm Sunday
D Kerrimuir Unitef v GWH
E Deakin v Doncaster
U16B Yarraleen v St Davids

Sponsors, Partners & Supporters
BHRDCA Events Calendar
ANZ Volunteer of the Month Recognition
ANZ Volunteer of the Month Recognition

The Volunteer Of The Month Is:

OCTOBER: Graham Holinger (Kerrimuir CC)
NOVEMBER: David Elliott (Laburnum CC)
DECEMBER: Robert Nash – Nunawading CC
JANUARY: Simon Meade (Vermont South CC)
FEBRUARY: Luke Gibson (Blackburn CC)
MARCH: Joint winners - Ken Calder (Glen Waverley Hawks CC) & Steve Judd (Koonung Heights CC)

Photos
Archives