Box Hill Reporter District Cricket Association
Round Six

 

Ray McIntosh Shield
Box Hill North Super Kings 7-319dec (N.Kavinda 134, R.Shanmugan 54) v St Davids 4-45
Koonung Heights 9-299cc (J.Fenner 150) v Templestowe
Heatherdale 207 (B.Toole 70, J.Cadzow 64, B.Byrnes 4-55, L.Davis 4-55) v Blackburn
Forest Hill 4-60 v East Burwood 163 (J.May 40, J.Thompson 4-31)
East Box Hill 198 (Harrison 66*, McHugh 45, Mitch Scott 4-27) v Vermont 1-72
Bulleen Templestowe 0-89 (M.Amor 51*) v Blackburn South 86

 

Howard Wilson Shield
Blackburn North v Laburnum
Syndal 53 (Galle 6-25) v Glen Waverley Hawks 7-141
Doncaster 179 v Kerrimuir United 3-23
Mitcham v Vermont South 293
Wyclif 2-8 v Mulgrave Wheelers Hill 182

 

Dorothy McIntosh Shield
Blackburn 170 (A.Beard 49, V.Fallon 46, Guidetti 4-20) v Heatherdale 1-7
East Burwood v Forest Hill 8-248cc (S.Thomas 103*, B.Cater 4-45)
Manningham 260 v Burwood District 0-18
Deakin 130 (S.Angemi 4-17) v Yarraleen 123
Vermont 3-115 (Harris 41) v Nunawading 123 (Fisher 5-44, Hadley 4-14
Park Orchards 9-162cc v Bulleen Templestowe

 

A Grade
Kerrimuir United 1-14 v Heatherdale 184
Glen Waverley Hawks 261 (M.Mahoney 79, A.Gardia 65, B.Ross 5-72) v Mitcham
St Davids 4-61 v Box Hill North Super Kings 89
Templestowe 8-283cc v Koonung Heights
Vermont South v East Box Hill 164 (S.King 43, M,McNulty 4-42
Blackburn South 161 (M.Clark 86, L.Dix 6-52) v Eley Park 2-53

 

B Grade
East Burwood 4-65 v Doncaster 81 (N.Imam 4-9)
Blackburn v Bye
Laburnum v Blackburn North 8-364cc (J.Zukiewicz 81, R.Drysdale 61, F.Sethi 84,A.Ratten 7-115
Mulgrave Wheelers Hill 1-10 v Wyclif 192
Nunawading 61 (A.Manning 5-12, M.Nairn 4-15) v Forest Hill 4-145 (B.Matthews 47)

 

Round Eight
C Grade
Nunawading 9-266cc (D.Cowell Jr 66, D.Basnayake 63, D.Clarke 58) v Koonung Heights
Templestowe 4-87 (J.Goldsmith 44*) v East Box Hill 104 (T.Perera 4-16)
Heatherdale 6-412dec v Vermont 0-21
Mitcham v Box Hill North Super Kings 9-398cc

 

Round Six
D Grade
Glen Waverley Hawks v Mulgrave Wheelers Hill 160
Yarraleen 167 (Corboys 63) v Bulleen Templestowe
Blackburn North 6-98 v Blackburn South 7-206dec
Forest Hill 8-185cc (A.Scheetz 56*, J.Gallagher 4-40)v Kerrimuir United
South Sharks 3-96 (G.Morgan 45) v Mitcham 166 (B.Matthews 4-41)

 

E Grade
Blackburn South 65 v Manningham 0-108
Heatherdale 9-270cc (L.Johns 92, C.McCafferty 47, A.Aggarwal 4-35) v Blackburn
Wyclif 2-40 v East Burwood 147
East Box Hill 6-250 (Murphy 62, Sharwood 55ret) v Doncaster
Vermont South 1-2 v Deakin 172 (M.McDonough 44, S.Armstrong 40)

 

Round Eight
F Grade
Vermont v East Box Hill
St Davids 7-74 v Forest Hill 6-72
Koonung Heights 3-107 (P.Rosenthal 61*) v Nunawading 3-159 (D.Payagala 63, A.Voellner 55)
Mitcham 5-125 (M.Niemiec 47) v Heatherdale 3-133

 

G Grade
Bye v Forest Hill
Nunawading d Wyclif (forfeit)
Koonung Heights 88 (A.McKeown 5-35, D.Tuvey 4-33) v Heatherdale 3-162 (P.Kokken 50*)
Mitcham 2-124 v Templestowe 3-134 (S.Mills 57*)

 

Round Eleven
One Day A Grade
East Box Hill 150 d Burwood District 145, Banerjee 50ret, Reus 4-34)
Box Hill North Super Kings 6-170 (P.Parasakthirajah 51) d Vermont South 167 (S.Ralfe 56, Keshavanjeyaraj 4-37)
Manningham 162 (R.Memon 47) d Nunawading 135
Vermont 4-157 (C.Gislingham 56ret, Tuohey 53ret) d Syndal 6-156cc
Melbourne Strikers v Park Orchards
Eley Park v Bye

 

One Day B Grade
Melbourne Falcons 156 (S.Allameni 40) d Mulgrave Wheelers Hill 106 (S.Posarla 5-14)
Park Orchards 4-191cc (I.Goldie 51ret, J.Price-Inglis 50ret) d Doncaster 137 (R.Kharty 46, I.Goldie 4-7)
Glen Waverley Hawks 8-172cc d Bulleen Templestowe 8-80cc
St Davids 84 d Yarraleen 72
Manningham 4-148 Kerrimuir United 9-145cc

 

Round Six
Under 18 – Maddocks Sport Shield
Forest Hill v Eley Park 9-201cc (Z.Tzitsakas 45, J.Kimber 32)
Heatherdale v Vermont 190
Heathmont 1-33 v Vermont South 68
Bye v Croydon Ranges

 

Under 18 – Rebel Sport Shield
Vermont v Doncaster 5-142cc
Mitcham/Blackburn 6-338cc (J.Macrokanis 100*, M,Mahoney 74, J.O’Sullivan 73, L.McKenzie 45) v Yarraleen
EBH/BHNSK 7-169cc (McIldowney 41*, Tobias 38, Carusi 35) v Blackburn North
Bye v East Doncaster/East Burwood

 

Under 16 Sat A Grade – Ron Hennessey Shield
Forest Hill 0-30 v Vermont 90
Heatherdale 7-183cc (D.Robinson 53,v Blackburn
Eley Park 117 (S.Nathan 3-9) v Heathmont
Mitcham 6-220cc v Blackburn North

 

Under 16 Sat B Grade
Blackburn v Heatherdale 3-234cc (L.Purkis 103*, M.Neil 50)
Vermont v Forest Hill 6-213cc (Welsh 59*, Dovier 39*)
Blackburn South / Monash v St Davids
Yarraleen v Bye

 

Under 14 Fri A Grade
East Doncaster v Heatherdale White
Blackburn 6-126cc (L.Pollard 46ret) v Heatherdale Blue
Nunawading 9-137cc (E.Walker 30) v Glen Waverley Hawks
Bye v Forest Hill

 

Under 14 Fri B Grade
Park Orchards Red v Park Orchards Black
St Davids v Donvale 1/101
Glen Waverley Hawks 2-83 v Nunawading 7-49
Blackburn Red 4-66 v Blackburn Black 3-48

 

Under 14 Sat A Grade
Blackburn v Heatherdale 7-125cc (Roberts33*)
Vermont 3-144 (S.Stewart 33ret, J.Riddle 30ret) v Bulleen Templestowe 33
Yarraleen / BHNSK 111 (M.Alford 4-6) v Laburnum
Heathmont 1-19 v East Burwood 106 (K.Worner 35)

 

Under 14 Sat B Grade
Doncaster / Mitcham 2-64 v Blackburn Sth Stone/Kent 2-108
Vermont 6-59 v Mitcham 2-87
Kerrimuir United v Forest Hill
Laburnum 5-72 v Blackburn Sth McRedmond 7-78
East Doncaster v Vermont South
Blackburn v Monash

 

Under 12 Fri A Grade
Forest Hill 6-87 v Mitcham 2-111
Surrey Hills 2-119 v Blackburn 3-134 (I.Merchant 42*, A.Deshpande 41*)
Heatherdale 5-97 v Blackburn South 1-81
Templestowe 4-58 v Glen Waverley Hawks 5-70

 

Under 12 Fri B Grade
Blackburn Black 3-95 v Heathmont 3-130 (B.Cosham 44*, B.Todd 41*)
Heatherdale 2-61 v St Davids 2-98
Nunawading 6-53 v Park Orchards 3-127
Blackburn Red 5-81v Surrey Hills 4-88

 

Under 12 Fri C Grade (Gold)
Glen Waverley Hawks 3-105 v Nunawading 4-55
Blackburn South 3-98 v Heatherdale 3-82 (J.Coghlan 31ret)
Bulleen Templestowe 3-75 v Forest Hill 4-33
Vermont South v Bye
Donvale 4-111 (D.Sinosich 33*, W.Larder 30*) v Vermont 4-39

 

Under 12 Fri C Grade (Blue)
Park Orchards 8-62 v Bulleen Templestowe 4-49
Doncaster 4-92 (J.Irish 31*) v Laburnum 5-44
EBH / GW Hawks 7-63 (Lyall 3-1) v East Doncaster 1-149 (Shepherd 32ret, Ryan 30ret)
Mitcham 5-69 v Surrey Hills 2-118
St Davids 5-100 (E.Black 30*) v Blackburn 3-53

 

Under 12 Sat A Grade
Vermont 3-113 ().Horlock 34, C.Taylor 34) v Heatherdale 1-56
Blackburn North v Laburnum
Kerrimuir United 4-92 v Blackburn 3-119

 

Under 12 Sat B Grade
Manningham v Mitcham
Bulleen Templestowe 4-79 v Box Hill North Super Kings 8-66
Yarraleen 0-55 v Blackburn Black 4-84
Laburnum 7-121 v Vermont 5-97
Blackburn North 3-72 v Kerrimuir United 6-84
Templestowe v Bye

 

NOTES:

No report WS Blackburn North v Laburnum (Missed Sunday paper and Leader)
F Vermont v East Box Hill
ODA Melbourne Strikers v Park Orchards
16B Blackburn South/Monash v St Davids
14BF Park Orchards Red v Park Orchards Black
14BS Kerrimuir v Forest Hill; East Doncaster v Vermont South
U12AS Blackburn North v Laburnum

Sponsors, Partners & Supporters
BHRDCA Events Calendar
ANZ Volunteer of the Month Recognition
ANZ Volunteer of the Month Recognition

The Volunteer Of The Month Is:

OCTOBER: Graham Holinger (Kerrimuir CC)
NOVEMBER: David Elliott (Laburnum CC)
DECEMBER: Robert Nash – Nunawading CC
JANUARY: Simon Meade (Vermont South CC)
FEBRUARY: Luke Gibson (Blackburn CC)
MARCH: Joint winners - Ken Calder (Glen Waverley Hawks CC) & Steve Judd (Koonung Heights CC)

Photos
Archives