Box Hill Reporter District Cricket Association
Round Seven / 10 January 2015

 

Ray McIntosh Shield
Blackburn 0-84 d St Davids 83 (R.Chancellor 5-24)
Bulleen Templestowe 2-68 d Koonung Heights 66
Box Hill North Super Kings 9-159cc d Heatherdale 128
Vermont 7-229cc d Templestowe 152 (R.Kavinga 43)
East Box Hill 8-132 d Forest Hill 9-131cc (R.McManus 58*)
Blackburn South 136 (N.Weeraman 60, M.Jones 6-43) d East Burwood 117 (N.Weeraman 4-25)

 

Howard Wilson Shield
Doncaster 8-177 (S.Noble 50) d Blackburn North 5-176cc (B.Davis 94*)
Glen Waverley Hawks 5-147 d Kerrimuir United 145
Laburnum 4-154 (R.Theunissen 55*, B.Leed 53) d Mulgrave Wheelers Hill 7-152cc (K.Arnold 60)
Wyclif 6-217 (A.Maunder 98*, L.Clift 47) d Mitcham 4-213cc (A.Hardy 68*, M.Wheeler 45*)
Vermont South 160 (M.Bright 42, D.Mealings 5-40) d Syndal 42

 

Dorothy McIntosh Shield
Nunawading 9-185cc (M.West 42,B.Killeen 6-22) d Burwood District 125 (R.S.Multani 65)
East Burwood 7-159cc (C.May 43) d Heatherdale 81
Yarraleen 3-88 (C.Sexton 52*) d Manningham 85
Park Orchards 174 (S.Carroll 55, S.Thomas 4-20) d Forest Hill 127 (J.Price-Inglis 5-21)
Blackburn 5-91 (C.Bell 4-31) d Vermont 87 (S.Atkins 5-24)
Deakin 8-148cc d Bulleen Templestowe 9-73cc

 

A Grade
Box Hill North Super Kings 4-99 (N.Jeewantha 54) d East Box Hill 7-98cc
Heatherdale 7-153cc d Glen Waverley Hawks 5-148cc
Koonung Heights 5-68 d St Davids 63 (T.Patrao 4-12)
Mitcham 4-239cc (S.Holliday 65, M.Bird 44) d Blackburn South 188 (B.Ross 5-54)
Vermont South 8-123 (R.Hedrick 51) d Kerrimuir United 114 (K.Evans 4-24)
Templestowe 4-99 (J.Tsiotinas 56*) d Eley Park 92

 

B Grade
Blackburn North v Mulgrave Wheelers Hill
Doncaster 155 (M.Neubecker 40, J.Taylor 4-34) d Blackburn 63 (J.Irish 5-16)
Laburnum v Bye
Forest Hill 3-119 d Wyclif 112 (B.Beaton 5-35, M.Ward 4-34)
Nunawading 2-46 d East Burwood 42 (Z.Dunlop 5-14, P.Pathirage 4-5)

 

Round Nine
C Grade
Vermont drew with Box Hill North Super Kings (washout)
Nunawading 4-144cc d Templestowe 7-140cc
Heatherdale 4-144 d Mitcham 141
Koonung Heights 3-184cc (J.Barry 65, S.Brookes 58) d East Box Hill 7-161cc (J.Law 44*)

 

Round Seven
D Grade
Forest Hill 3-143 (Swale 74*) d Blackburn South 132
Yarraleen 4-96 d Mulgrave Wheelers Hill 92
Bulleen Templestowe 1-93 d Blackburn North 79
Kerrimuir United 0-81 d Mitcham 77
South Sharks 3-167 (S.Gordon 50ret) d Glen Waverley Hawks 156 (B.Matthews 5-22)

 

E Grade
East Box Hill 9-129cc d East Burwood 100
Heatherdale 8-96cc d Manningham 81
Blackburn 1-75 d Wyclif 74
Deakin 3-129 (S.Armstrong 50*) d Doncaster 114
Vermont South 3-86 d Blackburn South 85 (D.Symes 5-12)

 

Round Nine
F Grade
Heatherdale 6-210cc (J.Howell 50ret, L.Johns 50ret, C.Evans 40) d Nunawading 106 (L.Johns 4-19)
Vermont 4-120 (D.C.Croft 51*) d St Davids 115
Mitcham 4-192cc (M.Niemiec 53ret, D.Dawborn 50ret, V.Tay 50ret) d Koonung Heights 8-138cc (S.Judd 46*)
Forest Hill d East Box Hill (forfeit)

 
G Grade
Bye v Nunawading
Templestowe 6-196 d Heatherdale 3-193cc
Mitcham 2-101 d Koonung Heights 95 (R.Pal 4-3)
Wyclif 8-169 (D.Coulter 51*) d Forest Hill 9-164cc (S.Rae 49)

 

Round Thirteen
One Day A Grade
Nunawading 3-134 (G.Turner 50ret) d Vermont South 128
Box Hill North Super Kings 5-116 (R.Sithamparanathan 52*) d East Box Hill 109
Bye v Eley Park
Manningham 126 d Syndal 9-123cc
Vermont 3-91 d Burwood District 89 (M.Pearson 5-11)
Park Orchards 6-120 d Melbourne Strikers 116 (M.Tucker 4-47)

 

One Day B Grade
Melbourne Falcons 5-145 d St Davids 136 (S.Poosaria 5-25)
Glen Waverley Hawks drew with Park Orchards (washout)
Bulleen Templestowe 8-138cc d Yarraleen 8-105cc
Mulgrave Wheelers Hill 9-149cc d Kerrimuir United 119
Doncaster d Manningham (forfeit)

 

NOTES:

Scores not received: RMS KH v BT and DMS BD v Nunawading not received in time for Sunday papers.
BD was texted at 11.41pm, and KH scores were not on MyCricket until Sunday morning.
Only score not received by Sunday morning was B grade BN v MWH.
There were only two games washed out- C grade Vermont v BHNSK and ODB GWH v PO.
There was a late forfeit by EBH in F grade.

Sponsors, Partners & Supporters
BHRDCA Events Calendar
ANZ Volunteer of the Month Recognition
ANZ Volunteer of the Month Recognition

The Volunteer Of The Month Is:

OCTOBER: Graham Holinger (Kerrimuir CC)
NOVEMBER: David Elliott (Laburnum CC)
DECEMBER: Robert Nash – Nunawading CC
JANUARY: Simon Meade (Vermont South CC)
FEBRUARY: Luke Gibson (Blackburn CC)
MARCH: Joint winners - Ken Calder (Glen Waverley Hawks CC) & Steve Judd (Koonung Heights CC)

Photos
Archives