Box Hill Reporter District Cricket Association

 

Round Eight 18 January 2015
Ray McIntosh Shield

Vermont 5-218cc (B.Taylor 74*, B.Gibson 71, B.Cullen 48) d Blackburn 9-189cc (Mitch Scott 4-42)
Koonung Heights 6-219cc (J.Fenner 50) d St Davids 9-176cc (C.Hall 4-60)
Heatherdale 5-257cc (B.Toole 123*, W.De Kretser 68) d East Burwood 144
Templestowe 9-194cc (Z.Slattery 72, A.Hone 58*) d Bulleen Templestowe 176 (J.Scully 5-33, A.Hone 4-36)
Box Hill North Super Kings (K.Kavinda 85, R.Shanmugan 44, J.Schaw 5-53) d East Box Hill 189 (S.Luby 53, L.Parsonage 4-24)
Forest Hill5-227cc (J.Taun-Henderson 72, A.Taun-Henderson 40) d Blackburn South 9-173c (M.Clark 61)

 

Round Eight 17 January 2015
Howard Wilson Shield
Vermont South 4-203 (S.Guruge 77*, R.Hammerton 55*) d Kerrimuir United 6-199cc
Blackburn North 2-85 d Syndal 80 (M.Drysdale 5-19)
Mitcham 6-222 (M.Wheeler 65*, A.Hardy 41) d Doncaster 8-213cc (A.Sodhi 74, T.Waters 43)
Mulgrave Wheelers Hill 4-165 (K.Arnold 86*) d Glen Waverley Hawks 161
Wyclif 9-210cc d Laburnum 141

 

Dorothy McIntosh Shield
Heatherdale 7-177cc (J.Bell 60, R.Kumar 42) d Burwood District 107 (J.North 4-16)
East Burwood 131 (M.Baysinger 40) d Park Orchards 81
Manningham 5-167 (M.Cenin 52*) d Blackburn 8-161cc (C.McKenzie 60)
Nunawading 4-136 (T.Batchelor 64*) d Forest Hill 133 (M.Boteju 5-23)
Deakin 4-258cc (S.Warren 75*, J.McDonough 47, C.Phyland 46, A.Rooks 40) d Vermont 100
Yarraleen 5-113 d Bulleen Templestowe 7-109cc

 

A Grade
Box Hill North Super Kings 8-188cc (H.George 107*) d Heatherdale 125
Glen Waverley Hawks 3-193cc (G.Mahoney 103*) d Blackburn South 86 (C.Edwards 45*, M.Briginshaw 7-21)
Kerrimuir United 6-197cc (S.Cairns 61*, C.Wyatt 52) d St Davids 111
East Box Hill 7-157 (S.King 46) d Mitcham 6-153cc
Templestowe 3-121 (A.Morrison 51) d Vermont South 6-118cc
Koonung Heights 5-260cc (G.Webb 94, K.Shaw 51*) d Eley Park 122 (P.Blight 5-24)

 

B Grade
Blackburn North v Wyclif
Blackburn 8-136cc (M.Gale 46) d East Burwood 119 (P.Roser 4-37)
Mulgrave Wheelers Hill 132 (A.Srithara 46) d Laburnum 113 (M.Cutler 40, N.Thurgood 4-28)
Forest Hill v Bye
Doncaster 119 d Nunawading 112 (A.Buchanan 4-24)

 

Round Ten
C Grade
Vermont 7-225cc (J.White 97, M.Sevior 45, C.Wright 4-43) d Koonung Heights 173 (J.Alexandridis 48, C.Clemens 42, N.Hancock 4-16)
Templestowe 4-170 (M.Walters 52)d Box Hill North Super Kings 163 (S.Considine 4-36)
Heatherdale 3-117 d Nunawading 9-114cc
East Box Hill 6-175 (S.Tanner 57) d Mitcham 9-166cc (A.Thompson 70)

 

Round Eight
D Grade
Kerrimuir United 2-100 d Blackburn South 99
Yarraleen 2-120 (P.Boyes 43*) d Glen Waverley Hawks 5-118cc (M.Ratnayake 42)
Forest Hill 0-34 d Blackburn North 28 (Y.Aly 6-20, T.Greenwood 4-6)
Bulleen Templestowe 6-164 d Mitcham 5-159cc
South Sharks 9-238cc (B.Matthews 73*, S.Gordon 43, J.Winter 41) d Mulgrave Wheelers Hill 5-189cc (A.Lacey 46)

 

E Grade
Doncaster 7-95 d East Burwood 9-92cc (G.Cavallo 4-22)
Heatherdale 4-208cc (J.Toole 50*, M.Elliott 41) d Blackburn South 95
East Box Hill 6-150cc d Wyclif 115
Deakin 8-105 d Blackburn 8-101cc (S.Harte 43)
Vermont South 133 d Manningham 132 (M.Sweeney 52ret)

 

Round Ten
F Grade
Nunawading 7-231cc (P.Mitchell 51ret, D.Payagala 43*) d East Box Hill 6-138cc
Heatherdale 7-178cc (C.Box 50*, J.Howell 44) d St Davids 104 (T.Johns 4-13)
Vermont 5-178 d Koonung Heights 9-176cc (P.Rosenthal 63*, L.Strachan 4-36)
Mitcham 2-153 (G.Morgan 53*, M.Niemiec 43*, J.Tay 41) d Forest Hill 6-143cc

 

G Grade
Bye v Templestowe
Heatherdale 5-173 d Wyclif 170
Koonung Heights 4-188cc (A.Cannon 50ret, J.Meehan 50ret, T.McClusky 41) d Nunawading 8-145cc (K.Donohoe 4-18)
Forest Hill 8-129 (B.McCarthy 51*) d Mitcham 4-120cc (W.Hoare 50*)

 

Round Fourteen
One Day A Grade
Syndal 198 d Park Orchards 165 (A.Blueming 56*, B.Wagg 55, N.Adams 5-17)
Melbourne Strikers 172 (Ketan 49) d Nunawading 126 (Ketan 4-27)
Box Hill North Super Kings 8-266cc (K.Sithamparappillai 101*, M.Mohammed 50*) d Eley Park 169 (B.Mintern 52*)
Manningham 9-252cc d Vermont South 141
Bye v Burwood District
Vermont 3-130 (Patterson 55ret) d East Box Hill 125 (Pearson 5-26)

 

One Day B Grade
Manningham 122 d Glen Waverley Hawks 70 (J.Trakakis 4-29)
Park Orchards 7-157 (R.Sundarm 41) d Mulgrave Wheelers Hill 8-149cc (D.Jeffery 50ret, M.Minz 4-21)
Melbourne Falcons 7-262cc (V.Tanwar 50ret, S.Allamneni 40) d Yarraleen 136 (V.Mudireddy 4-11)
Kerrimuir United 4-110 (D.Phillips 41) d Bulleen Templestowe 105 (B.Parsons 4-19)
St Davids 9-172cc (D.Andrews 54ret, W.Learmonth 4-30) d Doncaster 9-144cc (K.Albiston 55)

 

Round Seven 16 January 2015
Under 18 – Maddocks’ Sport Shield
Croydon Ranges 3-152cc (M.Hendley 50*, W.Killen 49*) d Vermont 3-125cc (J.Morrison 55*, A.Hands 50*)
Heathmont 7-185cc (J.Merrett 50ret, S.Brown 43, N.Lane 3-27) d Forest Hill 6-83cc
Heatherdale v Bye
Eley Park 2-99 (A.Anderson 47*, Z.Tzitsikas 34) d Vermont South 5-83cc

 

Under 18 – Rebel Sport Shield
Yarraleen 4-115 (A.Vidajic 52) d Blackburn North 103 (A,Vidajic 3-10, J.Dullard 3-21)
Vermont v Bye
EBH/BHNSK 5-123cc (G.Carusi 46*) d Mitcham/Blackburn 9-104cc
East Doncaster/East Burwood 5-129cc (M.Baysinger 49, J,Exlry 34) d Doncaster 9-89cc (D.McNeil 4-23)

Sponsors, Partners & Supporters
BHRDCA Events Calendar
ANZ Volunteer of the Month Recognition
ANZ Volunteer of the Month Recognition

The Volunteer Of The Month Is:

OCTOBER: Graham Holinger (Kerrimuir CC)
NOVEMBER: David Elliott (Laburnum CC)
DECEMBER: Robert Nash – Nunawading CC
JANUARY: Simon Meade (Vermont South CC)
FEBRUARY: Luke Gibson (Blackburn CC)
MARCH: Joint winners - Ken Calder (Glen Waverley Hawks CC) & Steve Judd (Koonung Heights CC)

Photos
Archives