Box Hill Reporter District Cricket Association
Round Five

 

Ray McIntosh Shield
Blackburn 201 (C.McKenzie 72, L.Davis 58, J.Schaw 4-45) v East Box Hill 2-14
East Burwood 134 v Bulleen Templestowe 1-18
St Davids v Forest Hill 8-246cc (R,McManus 88, J.Thompson 49*)
Templestowe v Heatherdale 188 (C.Lang 60)
Vermont 8-317cc (W.Hastings 78*, M.Rickarby 74) v Box Hill North Super Kings
Blackburn South 280 (N.Weeraman 72, J.De Haas 52) v Koonung Heights 0-2

 

 

Howard Wilson Shield
Kerrimuir United 0-79 (A.McKenzie 47*) v Wyclif 143
Glen Waverley Hawks 9-283cc (T.Pai 71, LGalle 70) v Mitcham
Laburnum 9-314cc (B.Leed 93, D.Taylor 68) v Doncaster
Mulgrave Wheelers Hill 252 (T.Balaam 81, J.Samuels 47, J.Hogg 5-86) v Syndal
Vermont South v Blackburn North 260 (Sam Droscher 120 , D.Burton 51)

 

 

Dorothy McIntosh Shield
Burwood District 165 (R.Kumar 53) v Vermont 2-55
Yarraleen v Park Orchards 264 (D.Vaas 115, D.Cullen 44, D.Julius 4-59)
Heatherdale v Deakin 8-240cc (M.Iqbal 68, R.Parkes 59)
Forest Hill 0-13 v Manningham 262 (M.Cenin 102)
Nunawading 204 (G.Croft 40) v Blackburn 2-2
Bulleen Templestowe v East Burwood 246 (G.Dalton 90*)

 

 

A Grade
Box Hill North Super Kings 361 (P.Verma 128, S.Kemijalapillai 75, A.S.Xavier 49, P.McChrystal 5-61v Vermont South
Koonung Heights 3-175 (D.Beattie 83, K.Shaw 49) v Blackburn South 75 (M.Whitehead 4-16)
Heatherdale v Templestowe 8-321cc (N.Tsiotinas 86, P.Jongebreur 52*, A.Buys 48, N.Ericjoy 40)
Mitcham 5-274cc (B.Lavelle 74, D.Booth 50*0M.Bird 50) v St Davids 2-12
East Box Hill 0-6 v Kerrimuir United 184 (G.Hollinger 46, C.Gauld 4-22)
Eley Park 122 v Glen Waverley Hawks 0-33

 

 

B Grade
Blackburn North 219 (D.Wotton 63, S.Sethi 44, T.De Mal 4-41) v Nunawading 0-10
Doncaster 0-138 (R.Campbell 72, C.Mannix 56*) v Laburnum 100
Forest Hill 221 (J.Van Zuyden 57, A.Van Zuyden 44, J.Taylor 6-75) v Blackburn
Wyclif 2-85 v East Burwood 213
Bye v Mulgrave Wheelers Hill

 

 

Round Seven
C Grade
Vermont 191 (C.Derry 80) v Templestowe 3-37
Box Hill North Super Kings d Nunawading (forfeit)
Koonung Heights 298 (J.Koukounaras 105, J.Alexandridis 53, I.Miller 42) v Mitcham
East Box Hill 233 (M.Gleed 133) v Heatherdale

 

 

Round Five
D Grade
Blackburn South 58 (B.Matthews 5-15) v South Sharks 7-198 (A,Styles 72, J.Winter 52)
Bulleen Templestowe 3-224cc v Forest Hill
Mulgrave Wheelers Hill 4-90 v Blackburn North 62
Mitcham 7-378cc (A.Cumming 97, S.Tully 73, S.Rogers70) v Yarraleen
Kerrimuir United 9-201cc (D.Ellis 52) v Glen Waverley Hawks

 

 

E Grade
East Burwood 116 v Vermont South 0-7
Blackburn 1-50 v East Box Hill 122 (L.Gibson 5-43)
Manningham 2-11 v Wyclif 9-182dec (T.Newman 56)
Deakin 2-36 v Heatherdale 140 (T.Johns 51, A.Malhotra 5-28)
Doncaster v Blackburn South

 

 

Round Seven
F Grade
Nunawading 8-139dec (S.Hamilton 53) v St Davids 21 (M.Walker 5-19) and 0-30
Heatherdale 4-62 v Vermont 2-81
East Box Hill 7-80 v Mitcham 3-203 (M.Niemiec 90*, R.Lewis 44)
Forest Hill 2-125 v Koonung Heights 5-94

 

 

G Grade
Heatherdale v Bye
Templestowe 5-125 v Nunawading 6-132 (B.Gant 46)
Wyclif 131 v Mitcham 5-103
Forest Hill 7-154 (D.McCarthy 55*) v Koonung Heights 4-171 (J.Meehan 52*, B.Corcoran 40)

 

 

Round Nine
One Day A Grade
Vermont 5-176 (C.Gislingham 66*) d Nunawading 8-173cc
Park Orchards 4-111 d Box Hill North Super Kings 110 (P.Parasanthirahah 53)
Syndal 4-192cc d Eley Park 9-148cc
Burwood District 161 (A.Banarjee 47) d Vermont South 132
East Box Hill 0-63 (S.Batty 47*) d Melbourne Strikers 58 (A.Palma 7-26)
Bye v Manningham

 

 

One Day B Grade
Yarraleen 6-201cc (J.Chilcott 50ret, B.Chilcott 40) d Park Orchards 102 (B.Chilcott 4-8)
Doncaster 136 d Glen Waverley Hawks 90
Melbourne Falcons 2-133 (A.Tanwar 64*) d Bulleen Templestowe 128
St Davids v Kerrimuir United
Mulgrave Wheelers Hill 166 d Manningham 9-91cc

 

 

Round Five
Under 18 – Maddocks Sport Shield
Vermont v Heathmont 9-181cc (S.Brown 58, R.Quirk 52)
Eley Park v Bye
Croydon Ranges v Forest Hill
Vermont South 5-140cc v Heatherdale

 

 

Under 18 – Rebel Sport Shield
Yarraleen v Bye
Doncaster v EBH/BHNSK
Blackburn North 4-316cc (L.Smith 101ret, E.Smeed 67, R.Hunt 63, C.Spinks 54*, L.Jackson 3-37) v Vermont
East Doncaster/East Burwood v Mitcham/Blackburn

 

 

Under 16 Sat A Grade – Ron Hennessey Shield
Blackburn v Eley Park 47
Vermont v Mitcham
Blackburn North 5-189cc (M.Rimmer 63ret) v Forest Hill
Heathmont v Heatherdale 3-211cc (A.Toole 61, B.Robinson 38*)

 

 

Under 16 Sat B Grade
Forest Hill 7-200cc (R.Welsh 40, C.Dovier 34*, H.Singh 3-15) v Blackburn South / Monash
Heatherdale v Yarraleen136 (N.Hamzovski 33, D.Tuvey 5-10)
St Davids 8-162cc (J.Newman 63*, N.Smith 4-17) v Vermont
Bye v Blackburn

 

 

Under 14 Fri A Grade
Forest Hill v Blackburn 6-179cc (L.Pollard 36*)
Heatherdale White 8-123cc (C.Le 60*) v Nunawading
Glen Waverley Hawks v East Doncaster
Heatherdale Blue v Bye

 

 

Under 14 Fri B Grade
Donvale 4-102 (K.Gill 39) v Glen Waverley Hawks 6-42
Park Orchards Black 9-37 (Z.Paimo 3-0) v Blackburn Red 5-92 (J.Glare 37*)
Blackburn Black 4-97 v Park Orchards Red 7-65
Nunawading 4-71 v St Davids 3-94

 

 

Under 14 Sat A Grade
Bulleen Templestowe v Yarraleen / BHNSK 8-172cc (N.Perduv 54, S.Hamzovski 35*)
Heatherdale v Heathmont 8-168cc
East Burwood v Blackburn 8-243cc (B.Horsnail 44*, K.Hubber 43ret, J.Jackson 31*, J.May 31ret)
Laburnum v Vermont 6-290cc (R.Balamurugan 65ret, N.Nunis 52ret, L.Vassis 39ret, J.Riddle 32*, S.Stewart 32*)

 

 

Under 14 Sat B Grade
Forest Hill 3-82 (R,Oppy 36*) v East Doncaster 4-80
Blackburn Sth McRedmond 6-50 v Blackburn 1-138 (J.Moore 57ret, J.Bardwell 42ret
Blackburn Sth Stone/Kent 3-106 (Z.Stone 37*) v Laburnum 4-38
Mitcham 3-116 (H.Curnow 33*, J.Holloway 30) v Kerrimuir United 5-62
Vermont South 3-70 v Doncaster / Mitcham 5-51
Monash v Vermont

 

 

Under 12 Fri A Grade
Glen Waverley Hawks 5-82 (V.Shah 41ret) v Surrey Hills 5-57
Mitcham 2-59 v Heatherdale 4-86
Blackburn South 7-110 v Forest Hill 2-92
Blackburn 3-96 (I.Merchant 36*) v Templestowe 6-53 (L.Alford 4-7)

 

 

Under 12 Fri B Grade
Park Orchards 4-99 v Surrey Hills 7-57
St Davids 8-34 v Blackburn Red 2-53
Heathmont 2-86 (E.Wynne 40*) v Nunawading 3-92 (K.Maharaj 35*)
Blackburn Black 3-107 v Heatherdale

 

 

Under 12 Fri C Grade (Gold)
Forest Hill 2-63 v Donvale 1-99
Heatherdale 3-62 v Vermont South 2-82
Nunawading 3-45 v Bulleen Templestowe 2-79
Vermont 5-58 v Blackburn South 2-60
Bye v Glen Waverley Hawks

 

 

Under 12 Fri C Grade (Blue)
East Doncaster v St Davids
Laburnum 5-85 v Mitcham 4-86
Bulleen Templestowe 2-56 v EBH / GW Hawks 5-55
Blackburn v Doncaster
Surrey Hills v Park Orchards

 

 

Under 12 Sat A Grade
Blackburn 3-92 v Laburnum 2-60
Heatherdale v Blackburn North
Vermont 1-115 (O.Horlock 40*, L.Reidy 35*) v Kerrimuir United 1-56

 

 

Under 12 Sat B Grade
Blackburn Black 5-85 v Blackburn North 9-48
Mitcham 4-84 v Yarraleen 7-59
Box Hill North Super Kings 2-154 (C.Buchanan 40, J.McCarthy 40) v Laburnum 8-68
Vermont v Bye
Kerrimuir United 9-81 v Bulleen Templestowe 1-191
Templestowe 6-58 v Manningham 2-100

 

 

Round Two Twenty20
Kookaburra Shield
Kerrimuir United 3-137 d Vermont 135
Heatherdale 6-145cc d Bulleen Templestowe 5-144cc (super over)
Blackburn 7-161cc (R.Willis 56, L.Davis 40) d East Box Hill 9-144cc (J.Schaw 43)

 

 

Rebel Sport Shield
Forest Hill 130 (A.Taun-Henderson 46, A.Giuliano 4-25) d Blackburn South 130 (Z,Tzitsikas 43, A.Taun-Henderson 5-7) (super over)
Heathmont 5-174 (I.Rosthorn 60, S.Batten 48) d Koonung Heights 172 (C.Ross 71)
Box Hill North Super Kings 4-224cc (N.Kavinda 59, P.Carroll 53, R.Shanmugam 43) d Templestowe 6-149cc (N.Sopariwala 51)

 

 

Smash Gear Shield
Mulgrave Wheelers Hill 7-118cc (P.McCulloch 44) d Nunawading 49 (S.Wilson 4-19)
Mitcham 5-129cc d Syndal 9-107cc
Doncaster 4-142 (S.Noble 49, E.Karagiorgio 48) d Vermont South 8-138cc (M.Bright 42)

 

 

Cheeta Recovery Shield
Deakin 7-149cc d Laburnum 9-140cc
St Davids 5-149cc d Yarraleen 7-129cc (J.Nikolas 41)
Heatherdale 7-137cc d Bulleen Templestowe 9-114cc

 

 

Maddocks Sports Shield
Laburnum 1-88 d Templestowe 84
Manningham 5-129cc (J.Amoroso 46) d Yarraleen 94
Wyclif 3-242cc (L.Clift 85*, C.Angley 82, R.Williams 56*) d Heatherdale 8-117cc

 

 

Scores not received in time for Sunday papers: RMcI grade East Burwood v BT, HW grade Kerrimuir United v Wycliff, DMcI grade Heatherdale v Deakin. They were received in time for local paper.

 

Not received by 11.00am Sunday
ODB St D v KU
U18M Croydon Ranges v FH
U18R East Doncaster/East Burwood v Mitcham/Blackburn
U16A Vermont v Mitcham
U14AF GWH v East Doncaster
U14BS Monash v Vermont
U12CF Blue East Doncaster v St Davids, Blackburn v Doncaster, Surrey Hills v Park Orchards
U12AS Heatherdale v Blackburn North.

 

Sponsors, Partners & Supporters
BHRDCA Events Calendar
ANZ Volunteer of the Month Recognition
ANZ Volunteer of the Month Recognition

The Volunteer Of The Month Is:

OCTOBER: Graham Holinger (Kerrimuir CC)
NOVEMBER: David Elliott (Laburnum CC)
DECEMBER: Robert Nash – Nunawading CC
JANUARY: Simon Meade (Vermont South CC)
FEBRUARY: Luke Gibson (Blackburn CC)
MARCH: Joint winners - Ken Calder (Glen Waverley Hawks CC) & Steve Judd (Koonung Heights CC)

Photos
Archives