Box Hill Reporter District Cricket Association
Round Three 1 and 8 November 2014

 

Ray McIntosh Shield
Blackburn v Templestowe 5-175
East Burwood 2-71 v St Davids 68 (R.Pryde 5-23)
Heatherdale 183 v Koonung Heights 0-25
Forest Hill 4-193 (A.Taun-Henderson 56, B.Johnston 43, C.Erasmus 40) v Box Hill North Super Kings
East Box Hill 7-266cc (D. Yze 103*, J.Schaw 42, ) v Blackburn South
Bulleen Templestowe 1-9 v Vermont 150 (Arnold 5-18)

 

Howard Wilson Shield
Kerrimuir United 8-268cc (J.Wise 105*, R.Hillas 83, Allen 4-54) v Mulgrave Wheelers Hill
Glen Waverley Hawks 5-230 v Laburnum
Doncaster 327 (S.Noble 145, M.Albiston 84) v Syndal
Mitcham 2-117 v Blackburn North
Wyclif 89 v Vermont South 2-76

 

Dorothy McIntosh Shield
Burwood District 94 (C.Shreshna 44, P.Jones 6-46) v Forest Hill 6-54
Yarraleen 3-7 v Heatherdale 166 (S.Amgemi 5-38)
Manningham 1-23 v East Burwood 198 (Jennings 6-65)
Deakin v Blackburn 9-123
Vermont v Bulleen Templestowe 1-42
Park Orchards v Nunawading 231 (B.Mendis 85, J.Price-Inglis 4-37, T. Matthews 4-86)

 

A Grade
Box Hill North Super Kings v Mitcham 7-300cc (H.Baker 128*, M.Bird 44, S.Leslie 43. A.Xavier 4-55)
Koonung Heights v Heatherdale 225 (N.Rodwell 72, S.Heron 40*)
St Davids v Glen Waverley Hawks 9-259cc (Boddupalli 59,M.Mahoney 56, M.Brennan 45, P.Nowak 4-64)
Templestowe 3-10 v Kerrimuir United 161
Vermont South 9-242cc (R.Prigg 60, D.Meachan 43*) v Eley Park
Blackburn South v East Box Hill 7-304 (A.Harrison 72, S.Bhat 55, S.Field 4-69)

 

B Grade
Blackburn North 70 (J.Manning 4-33 and 0-1 v Forest Hill 144
Laburnum v Blackburn 183 (J.Taylor 56)
Mulgrave Wheelers Hill 7-357 (P.McCulloch 71, B.Etherton 59*) v East Burwood
Nunawading 274 (T.De Mel 102, S.Walker 4-70) v Wyclif 1-26
Bye v Doncaster

 

Round Four C Grade 1 November 2014
Vermont 1-100 (Sevior 53*) d Templestowe 96 (Riddle 4-19)
Box Hill North Super Kings 9-161cc (J.Phillips 40) d Koonung Heights 9-148cc
East Box Hill 5-136 d Heatherdale 130
Mitcham 7-148 d Nunawading 9-144cc

 

Round Three
D Grade
Blackburn South 158 (D.Bryden 58) v Mitcham
Bulleen Templestowe 7-286cc (Billington 101ret, Fulton 83) v Mulgrave Wheelers Hill
Blackburn North v Yarraleen
Forest Hill 4-25 v Glen Waverley Hawks 186 (C.Hocart 50*, G.McCormick 40)
South Sharks v Kerrimuir United (to play 8 November)

 

E Grade
Deakin d East Burwood (forfeit)
Blackburn v Manningham (to play 8 November)
Wyclif 132 v Heatherdale 5-77
East Box Hill d Blackburn South (forfeit)
Vermont South 117(L.Newton 51*) v Doncaster 1-14

 

Round Four
F Grade
Nunawading 9-94cc (M.Woollard 5-21) d St Davids 6-92cc (M.Clark 4-18)
Heatherdale 4-239cc d East Box Hill 105
Forest Hill 4-98 d Koonung Heights 93
Mitcham 6-103cc d Vermont 8-94cc

 

G Grade
Heatherdale v Bye
Templestowe 9-122cc d Wyclif 96
Nunawading 2-139 d Mitcham 4-135cc
Koonung Heights v Forest Hill

 

Round Three
Under 18 – Maddocks Sport Shield
Vermont 214 (H.McNally 8, C.Reid 51, Wilding 6-53) v Vermont South
Eley Park v Croydon Ranges
Heathmont 0-4 v Heatherdale 164 (M.Downes 35, R.Arguello 31)
Bye v Forest Hill

Under 18 – Rebel Sport Shield
Yarraleen 101 v East Doncaster
Doncaster v Blackburn North
EBH/BHNSK 6-225cc (P.Collopy 71, B.McIldowney 52, G.Carusi 37, V.Visan 32)v Vermont
Bye v Mitcham/Blackburn

 

Under 16 Sat A Grade – Ron Hennessey Shield
Blackburn v Heathmont
Vermont v Blackburn North (to play 8 November)
Eley Park v Heatherdale
Mitcham 7-161cc (L.Hunt 57, D.Frost 34) v Forest Hill

 

Under 16 Sat B Grade
Forest Hill v St Davids
Heatherdale v Bye
Blackburn South / Monash 157 (P.Panayotides 51) v Vermont 0-3
Yarraleen v Blackburn (to play 8 November)

 

Under 14 Fri A Grade
Forest Hill 131 (N,Stelling 43*, R.Welsh 40, J.Curry 4-2) v Heatherdale Blue
Heatherdale White v Glen Waverley Hawks 8-183cc (M.Kohne 63ret, A.Tellis 60ret, W.Handley 4-24)
Blackburn v Bye
Nunawading 2-212cc (D.Cowell 60ret, C.Clark 58ret, A.Munukutta 50ret)v East Doncaster

 

Under 14 Fri B Grade
Donvale 1-100 (K.Gill 48*, J.Murphy 34*) v Nunawading 4-77
Park Orchards Black 4-21 v Blackburn Black 0-115
Glen Waverley Hawks 2-112 v St Davids 5-91 (J.Miller 33)
Blackburn Red 1-81(J.Glare 30) v Park Orchards Red 2-52

 

U14 Sat A Grade
Bulleen Templestowe v Laburnum
Heatherdale v East Burwood
Yarraleen / BHNSK v Vermont (to play 8 November)
Heathmont 9-145cc (K.Hubber 3-16)v Blackburn

 

Under 14 Sat B Grade
Forest Hill v Mitcham
Blackburn Sth McRedmond 5-66 v Blackburn Sth Stone/Kent 1-88 (N.Kinsella 39ret)
Kerrimuir United 3-88 (D.Horvat 42) v Vermont 2-59
Laburnum v Doncaster / Mitcham (to play 8 November)
East Doncaster v Monash
Blackburn 2-86 (J.Bardwell 38*) v Vermont South 1-43

 

Under 12 Fri A Grade
Glen Waverley Hawks 2-61 (V.Shah 37*) v Blackburn 7-84 (I.Merchant 43*)
Mitcham 1-96 (J.Ross 42*) v Blackburn South 3-88
Surrey Hills v Templestowe
Heatherdale 7-70 v Forest Hill 1-84

 

Under 12 Fri B Grade
St Davids 2-53 v Heathmont 2-41
Nunawading v Heatherdale
Blackburn Red 5-101 v Blackburn Black 6-54 (N.Quinlan 3-9)
Surrey Hills v Park Orchards

 

Under 12 Fri C Grade (Gold)
Forest Hill 2-75 v Vermont 1-92
Heatherdale 1-129 (J.Coghlan 30ret, L.Shanks 30ret) v Nunawading 2-55
Bulleen Templestowe 3-77 v Blackburn South 3-61
Vermont South 3-63 v Glen Waverley Hawks 3-82
Donvale v Bye

 

Under 12 Fri C Grade (Blue)
East Doncaster v Blackburn
Laburnum 4-71 v Bulleen Templestowe 4-58
EBH / GW Hawks 3-107 (J.Bethune 31ret) v Doncaster 3-74
Mitcham 3-41 v Park Orchards 1-117 (E.Levi 30ret)
St Davids 6-75 v Surrey Hills 5-79

 

Under 12 Sat A Grade
Blackburn v Vermont
Laburnum 3-98 v Heatherdale 2-113
Blackburn North v Kerrimuir United

 

Under 12 Sat B Grade
Mitcham v Blackburn Black (to play 8 November)
Laburnum v Bulleen Templestowe
Manningham v Yarraleen (to play 8 November)
Vermont v Box Hill North Super Kings (to play 8 November)
Blackburn North 8-65 v Templestowe 3-84
Kerrimuir United v Bye

 

NOTES:

DM Shield Deakin v Blackburn , Park Orchards v Nunawading not received in time for Sunday papers.

There were two forfeits, both in E grade. East Burwood to Deakin and Blackburn South to East Box Hill.

In most cases of scores not received, it is possible that there was no play. MyCricket does not appear to have a mechanism for recording first day washouts. There should have been no washouts on Friday.

Scores not received

D Grade Blackburn North v Yarraleen
G Grade Koonung Heights v Forest Hill

U18M Eley Park v Croydon Ranges
U18R Doncaster v Blackburn North

U16A Blackburn v Heathmont, Eley Park v Heatherdale
U16B Forest Hill v St Davids

U14AS Bulleen Templestowe v Laburnum, Heathmont v East Burwood
U14BS Forest Hill v Mitcham, East Doncaster v Monash

U12AF Surrey Hills v Templestowe
U12BF Nunawading v Heatherdale, Surrey Hills v Park Orchards
U12CFB East Doncaster v Blackburn
U12AS Blackburn v Vermont, Blackburn North v Kerrimuir United
U12BS Laburnum v Bulleen Templestowe.

Sponsors, Partners & Supporters
BHRDCA Events Calendar
ANZ Volunteer of the Month Recognition
ANZ Volunteer of the Month Recognition

The Volunteer Of The Month Is:

OCTOBER: Graham Holinger (Kerrimuir CC)
NOVEMBER: David Elliott (Laburnum CC)
DECEMBER: Robert Nash – Nunawading CC
JANUARY: Simon Meade (Vermont South CC)
FEBRUARY: Luke Gibson (Blackburn CC)
MARCH: Joint winners - Ken Calder (Glen Waverley Hawks CC) & Steve Judd (Koonung Heights CC)

Photos
Archives