admin

The Cordon’s McIntosh Shield team of the year!

The ‘CSR Bradford Cordon’ boy’s capped off a brilliant year of BHRDCA cricket by picking teams of the year in both the Ray McIntosh and Howard Wilson Shields!

 

If you missed it here is their 2014/15 Ray McIntosh Shield team of the year...post your thoughts on the BHRDCA Facebook page

 

If you missed the show & would like to know how the team picked the side listen to the podcast here – https://soundcloud.com/bhrdca/the-cordon-march-18th 

 

 

 

RM_2015

 

 

 

Att: Junior Cricketers…AMP IT UP Holiday Programs

Junior cricketers – don’t pack the bat away just yet!

 
AMP IT UP Holiday Programs delivered by SEDA offer boys and girls aged 5-12 a fun, safe and engaging program across a range of sports, including a Melbourne Stars program. Next Holiday Program near you is on 7th – 8th April at Gordon Barnard Reserve, Belmore Road, Balwyn North. Visit www.ampitupevents.com.au and check out our launch specials on selected programs.

 

 

MelbourneStarsHolid#18D7E83

Grand Final Scores…

BHRDCA 2014/15 Grand Final Scores…

Ray McIntosh Shield
14,21 and 22 March 2015
Blackburn 0-2 v Bulleen Templestowe 158 (A.Coulston 63)

 

14,15 and 21 March 2015
Howard Wilson Shield
Kerrimuir United 8-120 d Blackburn North 46

 

Dorothy McIntosh Shield
Nunawading 182 (B.Mendis 45) d Heatherdale 155 (T.Fernando 4-51)

 

A Grade
East Box Hill 9-237cc (N.Fitopoulos 61, A.Gauld 49*) d Templestowe 104

 

B Grade
Wyclif 227 (A.Tongue 72, E.Hartley 48, C.Hallett 6-28) d Forest Hill 226 (B.Beaton 46)

 

C Grade
East Box Hill 201 (J.Law 67) d Heatherdale 148

 

D Grade
Kerrimuir United 6-130 d South Sharks 100

 

E Grade
Blackburn 109 (G.Cavallo 4-26) d Doncaster 89

 

F Grade
Mitcham 6-155 d Heatherdale 9-151cc

 

G Grade
Koonung Heights 3-127 d Heatherdale 124 (M.Amad 4-29, J.Meehan 4-58)

 

14 and 15 March 2015
One Day A Grade
Vermont 186 (S.Coghlan 45) d Box Hill North Super Kings 103

 

One Day B Grade
Glen Waverley Hawks 6-176cc (J.Kashif 50ret) d Melbourne Falcons 9-169cc (S.Allamneni 44*)

 

Under 16 Sat A Grade – Ron Hennessey Shield
14, 21 and 22 March 2015
Heatherdale 1-12 v Blackburn 100

 

14, 15 and 21 March 2015
Under 16 Sat B Grade
Heatherdale 8-101cc (J.Sexton 3-17) d St Davids 87 (S.Giblett 3-9, T.Neil 3-9)

 

11, 12 and 13 March 2015
Under 14 Fri A Grade
Nunawading 3-105 (A.Munukutla 53*, J.Richardson 36*) d Blackburn 104 (L.Dick 33)

 

Under 14 Fri B Grade
Blackburn Red 4-151cc (J.Bardwell 52, F.Elliott 38) d Donvale 71 (F.Elliott 3-7)

 

14, 15 and 21 March 2015
Under 14 Sat A Grade
Blackburn 7-132cc (J.May 41, S.Stewart 3-18) d Vermont 81 (N.Crawford 3-8)

 

Under 14 Sat B Grade
Blackburn Sth Stone/Kent 2-132 (K.Schreiber 55*, Z.Stone 30*) d East Doncaster 131

 

11, 12 and 13 March 2015
Under 12 Fri A Grade
Glen Waverley Hawks 1-97 (P.Pancholi 40ret, W.Bromley 39ret) d Heatherdale 89

 

Under 12 Fri B Grade
Park Orchards 4-115 (M.Hartnett 30*) d Blackburn Red 96

 

Under 12 Fri C Grade (Gold)
Vermont South 5-141cc (W.Banfield 31ret, R.Askew 30ret) d Donvale 8-135cc (T.McAlpin 30ret, Z.Naunton 30ret)

 

Under 12 Fri C Grade (Blue)
East Doncaster 7-163 (J.Lyall 30ret) d Doncaster 162 (J.Irish 30ret, J.Lee 30ret, M.Ryan 3-19))

 

14, 15 and 21 March 2015
Under 12 Sat A Grade
Blackburn 151 (A.Khuwaja 3-15) d Vermont 99

 

Under 12 Sat B Grade
Manningham 7-166cc (J.McArdle 40ret, J.Nadalin 40ret, J.Dell Orso 33) d Bulleen Templestowe 6-143cc (J.Donovan 39ret, N.Paolucci 33)

2014/15 BHRDCA Kookaburra McIntosh Shield LIVE STREAM

Just a reminder our LIVE STREAM from Vermont CC TODAY is your front row seat to the 2014/15 BHRDCA Kookaburra McIntosh Shield Grand Final.

 

For the second year running if you can’t make it to the ground the entire Grand Final will be broadcast live meaning you won’t miss one ball of the action.

 

To watch the live stream visit: http://new.livestream.com/mysportlive/events/3520320

 

Live streaming from 12:25pm AEDST, Sat 14 & 21 March. And don’t forget to get social…post, tweet or email progress scores from around the grounds so we can include them in the broadcast.

Weekend Scores – it’s finals time!

Box Hill Reporter District Cricket Association
Semi-Finals 7, 8 and 9 March 2015

 

Ray McIntosh Shield
Blackburn 127 (T.Law 7-47) d East Box Hill 81 (R.Chancellor 4-37)
Bulleen Templestowe 238 (L.Mason 48, M.Amor 41, Mitchell Scott 7-51) d Vermont 214 (B.Taylor 56)

 

Howard Wilson Shield
Kerrimuir United 4-104 d Glen Waverley Hawks 103 (Z.Carroll 4-25)
Blackburn North 7-133 d Vermont South 127 (N.Mill 6-42)

 

Dorothy McIntosh Shield
Heatherdale 192 (H.Toole 52) d Park Orchards 125
Nunawading 183 (M.Boteju 66*, B.Mendis 61, M.Iqbal 4-42, J.Davidson 4-50) d Deakin 117

 

A Grade
East Box Hill 8-221cc (L.McNamara 98, P.Verechia 46) d Koonung Heights 126
Templestowe 295 (M.Kilbane 4-55) d Mitcham 139 (S.Holliday 53)

 

B Grade
Forest Hill 206 (A.Van Zuyden 58, D.Adikaram 4-22) drew with Mulgrave Wheelers Hill 0-17
Wyclif 145 d Nunawading 122

 

C Grade
Heatherdale 8-204 d Nunawading 199
East Box Hill 6-216 (S.Law 51*, B.Collishaw 47, M.Rennick 41*) d Vermont 9-214cc (J.White 58, J.Wright 54, M.Rennick 4-33)

 

D Grade
Kerrimuir United v Glen Waverley Hawks 233
South Sharks 168 (R.Matthews 66, P.Gunawardena 5-31) d Yarraleen 147 (B.Matthews 4-33)

 

E Grade
Blackburn 6-142 (T.Gastin 69, J.Baxter 4-28) d Vermont South 139 (C.Dore 70, A.Smith 4-41)
Deakin v Doncaster 184 (J.Maguire 42)

 

F Grade
Vermont 3-147 d Mitcham 111 (G.Stanton 56)
Heatherdale 9-115 d Forest Hill 111

 

G Grade
Koonung Heights 259 (D.Kennedy 72, M.McLean 69, J.Meehan 43, L.Rae 6-40) d Forest Hill 208 (S.Rae 54)
Heatherdale 183 (P.Joseph 61, A.Munukutla 7-32) d Nunawading 125 (D.Wharton 50, P.Joseph 5-19)

 

One Day A Grade
Vermont 240 d Park Orchards 212
Box Hill North Super Kings 202 (P.Parasakthirajah 56, N.Vijithab 48, U.Memon 5-32) d Manningham 8-172cc (K.Zain 51)

 

One Day B Grade
Melbourne Falcons 187 d Kerrimuir United 180
Glen Waverley Hawks 154 (N.Monga 45) d Park Orchards 128 (R.Mehra 5-21)

 

Under 16 Sat A Grade – Ron Hennessey Shield
Heatherdale 1-95 (A.Toole 47) d Blackburn North 90 (J.Peters 3-10, J.Duncan 3-16)
Blackburn 3-181cc (L.Davidson 95) d Mitcham 116 (S.Harte 6-20)

 

Under 16 Sat B Grade
Heatherdale 2-108 (G.Hodges 70*) d Blackburn South / Monash 94 (K.Cashyap 47, S.Giblet 3-9, D.Tuvey 3-10)
Yarraleen v St Davids 96

 

Under 14 Friday A Grade
Blackburn 9-136cc (L.Dick 33) d Heatherdale Blue 100 (N.McDonald 40)
Nunawading 7-194cc (J.Richardson 60*, E.Walker 57) d Glen Waverley Hawks 9-162cc (E.Prince 5-27)

 

Under 14 Friday B Grade
Donvale 2-57 d Park Orchards Red 51 (J.Murphy 4-3)
Blackburn Red 7-170cc d Blackburn Black 120

 

Under 14 Saturday A Grade
Vermont 4-106 (R.Balamurugan 37*) d East Burwood 64 (L.Vassis 3-9, R.Balamurugan 3-21)
Blackburn 9-103cc (N.McDonald 3-21) d Heatherdale 96 (Y.Khushalani 4-9)

 

Under 14 Saturday B Grade
Blackburn Sth Stone/Kent 9-162 (Z.Stone 62*, J.Rowe 31, Josh Coates 4-11) d Mitcham 141 (T.Griffin 34, J.Holloway 33)
East Doncaster 126 d Blackburn 8-121cc

 

Under 12 Friday A Grade
Glen Waverley Hawks 8-176cc (W.Bromley 40ret, P.Pancholi 35ret) d Surrey Hills 146
Heatherdale 7-142cc d Blackburn 120

 

Under 12 Friday B Grade
Park Orchards 0-134 (J.Hartnell 41ret) d Nunawading 60
Blackburn Red 9-171 d Surrey Hills 6-170cc

 

Under 12 Friday C Grade (Gold)
Vermont 4-150cc (A.Nanayakkare 30ret) d Vermont South 91 (J.Dalrymple 3-6)
Donvale 4-134cc (W.Larder 33ret) d Bulleen Templestowe 120 (M.Moore 32, S.La Mendola 31*)

 

Under 12 Friday C Grade (Blue)
East Doncaster 4-184cc (J.Oakley 31ret) d Park Orchards 81 (K.Fazio 3-7, M.Ryan 3-11)
Doncaster 7-146cc (J.Lee 31ret) d Surrey Hills 134

 

Under 12 Saturday A Grade
Blackburn 5-79 d Heatherdale 41 (J.Berry 4-1 including hat trick)
Vermont 8-131 d Laburnum 129

 

Under 12 Sat B Grade
Bulleen Templestowe 7-193 d Templestowe 98 (H.McClean 40*, A.Howard 3-12)
Manningham 2-164 (L.Pantalone 42*, B.Evans 40*) d Box Hill North Super Kings 98

 

Grand Finals Veterans
A Division
Mount Waverley 6-154 d Notting Hill/Brandon Park 151

 

B Division
North Alphington 5-142 d Box Hill North Super Kings 9-138cc

 

C Division
Surrey Hills 9-67 d Burwood 66

 

D North Division
Box Hill North Super Kings 8-121cc d Edinburgh 9-109cc

 

D South Division
Blackburn 160 d Mazenod Old Collegians 132

 

E North Division
Bulleen 4-65 d Park Orchards 63

 

E South Division
Vermont 181 d Mazenod Old Collegians 174

 

Legends A
Canterbury 7-179cc d Mitcham Black 8-155cc

 

Legends B
Wonga Park 8-132cc d East Ringwood 8-124cc

 

Legends C
Koonung Heights 5-144 d Victorian Stars Sports Club 142

 

NOTES:

Scores attached. The following were not received brfore 8.00pm Saturday

DM Heatherdale v Park Orchards
C Heatherdale v Nunawading
E Deakin v Doncaster
ODA Vermont v Park Orchards
ODB Melbourne Falcons v Kerrimuir United

They were submitted later on Saturday or on Sunday theough MyCricket

The following were not received by 8.00pm Sunday
D Kerrimuir Unitef v GWH
E Deakin v Doncaster
U16B Yarraleen v St Davids

BHRDCA Semi-Final ground allocation

Please note that MyCricket has been updated to show all semi final match ups and grounds listed below.

 

 

SENIOR SEMI FINALS Sat 7th / Sun 8th Mar
Reserve Mon 9th Mar
GRADE TEAMS GROUNDS
Ray McIntosh Shield Blackburn

v

East Box Hill Morton Park 1
Vermont

v

Bulleen-Templestowe Vermont Rec Res
Howard Wilson Shield Glen Waverley Hawks

v

Kerrimuir Utd Capital Reserve
Blackburn Nth

v

Vermont Sth Len Toogood Oval
Dorothy McIntosh Shield Heatherdale

v

Park Orchards Heatherdale 1
Deakin

v

Nunawading Benettswood
A Grade East Box Hill

v

Koonung Heights Whitehorse Res
Mitcham

v

Templestowe Walker Park
B Grade Forest Hill

v

Mulgrave Wheelers Hill Forest Hill Res
Wyclif

v

Nunawading Highfield Lower
C Grade Heatherdale

v

Nunawading Simpsons Res
East Box Hill

v

Vermont Trinity College
D Grade Kerrimuir Utd

v

Glen Waverley Hawks Springfield Park
Yarraleen

v

South Sharks Bulleen Park 2
E Grade Blackburn

v

Vermont Sth Morton Park 2
Deakin

v

Doncaster Doncaster Res
F Grade Mitcham

v

Vermont Ballyshannessy 1
Heatherdale

v

Forest Hill Heatherdale 2
G Grade Koonung Heights

v

Forest Hill Greythorn Park
Heatherdale

v

Nunawading Bob Saker Oval
1 Day A Grade Vermont

v

Park Orchards Terrara West
Box Hill Nth S. Kings

v

Manningham Elgar Park SW
1 Day B Grade Melbourne Falcons

v

Kerrimuir Utd Terrara Middle
Glen Waverley Hawks

v

Park Orchards Highvale SC
JUNIOR SATURDAY Sat 7th / Sun 8th Mar
SEMI FINALS Reserve Mon 9th Mar
U16A Heatherdale

v

Blackburn Nth Heatherdale 1
Blackburn

v

Mitcham Morton Park 1
U16B Heatherdale

v

Blackburn Sth/Monash Heatherdale 2
Yarraleen

v

St Davids Bulleen Park 2
U14A Vermont

v

East Burwood Vermont Rec Res
Blackburn

v

Heatherdale Morton Park 2
U14B Mitcham

v

Blackburn Sth S/K Walker Park
Blackburn

v

East Doncaster Bob Saker Oval
U12A Blackburn

v

Heatherdale Whitehorse Res
Laburnum

v

Vermont Kalang Park
U12B Bulleen-Templestowe

v

Templestowe Ted Ajani
Manningham

v

Box Hill Nth S. Kings Rieschiecks 1
JUNIOR TWILIGHT Wed 3rd / Fri 5th Mar
SEMI FINALS Reserve Thur 4th Mar
U14A Heatherdale Blue

v

Blackburn Heatherdale 1
Nunawading

v

Glen Waverley Hawks Bob Saker Oval
U14B Donvale

v

Park Orchards Red Donvale 3
Blackburn Red

v

Blackburn Black Morton Park 2
U12A Glen Waverley Hawks

v

Surrey Hills Capital Res
Blackburn

v

Heatherdale Morton Park 1
U12B Park Orchards

v

Nunawading Domeney Res
Surrey Hills

v

Blackburn Red Surrey Park SE
U12C Gold Vermont Sth

v

Vermont Livingstone PS
Bulleen-Templestowe

v

Donvale Ted Ajani
U12C Blue East Doncaster

v

Park Orchards Serpells 1
Doncaster

v

Surrey Hills Doncaster Res

Weekend scores Rd 11…

Box Hill Reporter District Cricket Association
Round Eleven 21 and 28 February 2014

 
Ray McIntosh Shield
Box Hill North Super Kings 250 (R.Shanmugam 83, N.Kavinda 72) d East Burwood 157 (G.Bramstedt 47) and 1-73
Blackburn 6-366 (R.Willis 113*, C.McKenzie 68, R.Chancellor 62, H.O’Dwyer 61) d Koonung Heights 104 (J.Fenner 53, L.Davis 4-39)
East Box Hill 138 and 5-103 d Heatherdale 115
Bulleen Templestowe 9-257cc (L.Mason 108, M.Amor 66, S.Tippet 5-85) d Forest Hill 192
Vermont 9-198 (G.Mann 50*, B.Taylor 40, D.Sofianopolous 6-84) d St Davids 197 (L.Kilgour 46, Mitch Scott 4-58)
Templestowe 259 (Z.Slattery 64) d Blackburn South 107 (L.Costa 6-39) and 38 outright

 

 

Howard Wilson Shield
Blackburn North 9-261dec (S.Droscher 56, D.Burton 53, B.Davis 49) d Syndal 109 (L.Odermatt 5-33 including hat trick) and 69 outright
Glen Waverley Hawks 7-212 (A.Sarve 77, T.Pai 54*) d Mulgrave Wheelers Hill 210 (C.Arnold 55, J.Swainston 49)
Wyclif 2-209 (G.Crist 79*, H.Angley 48) d Laburnum 9-198cc (D.Misson 74)
Mitcham 7-309cc (S.Cann 96, R.Obst 61) d Doncaster 280 (B.Ross 5-97)
Kerrimuir United 239 (D.Hyne 92, J.Wise 60) d Vermont South 194 (R.Hammerton 68, J.Wise 5-30)

 

 

Dorothy McIntosh Shield
Blackburn 6-162 (K.Rayner 42*, S.Adgemis 4-50) d Yarraleen 155 (P.Kotsiris 44)
East Burwood 47 (R.Multani 4-14) and 5-100 d Burwood District 61 and 77 outright
Vermont 207 (N.Stoikos 59) d Manningham 127
Deakin 145 (M.Iqbal 45) d Park Orchards 75 (M.Iqbal 4-20)
Heatherdale 184 (H.Toole 44, M.Lamont 4-36) d Nunawading 102
Forest Hill 8-152 d Bulleen Templestowe 9-148cc

 

 

A Grade
Koonung Heights 9-261cc (M.Crooks 48, L.Masters 42) d Kerrimuir United 177
Glen Waverley Hawks 321 (S.Somaia 76, B.Shanmugananthakumar 50, M.Briginshaw 48, A.Bromley 46) d Box Hill North Super Kings 192 (A.Bromley 7-16) and 6-188
Vermont South 8-209cc (G.Mitchell 67, B.McCartney 4-58) d St Davids 142 (M.McNulty 4-43)
Templestowe 4-169dec (A.Morrison 85) and 1-79 d Blackburn South 133 (J.Tsiotinas 4-43) and 110 outright
East Box Hill 7-233 (P.Verechia 99, Henricus 70, Joseph 4-51) d Heatherdale 229 (L.Grierson 114*, J.McIldowney 4-24)
Mitcham 6-265dec (M.Bird 61, S.Holliday 47, A.Cook 44) d Eley Park 135 and 9-77 (P.Chupizubob 5-23)

 

 

B Grade
Nunawading 7-198dec (T.Ranaweera 75) and 0-37 d East Burwood 111 (C.Rudd 62, Z.Dunlop 4-18) and 120 (Z.Dunlop 7-51) outright
Forest Hill 211 (J.Van Zuyden 47) d Blackburn 177 (M.Tait 58, P.O’Shannassy 4-28)
Doncaster 200 (M,Neubecker 70) and 3-31 d Laburnum 137 (R.Campbell 5-3 inc hat trick) and 87 (A.Lamba 7-20) outright
Mulgrave Wheelers Hill v Bye
Wyclif 9-264 d Blackburn North 96

 

 

Round Thirteen
C Grade
East Box Hill 3-200 (J.Law 105) d Nunawading 9-197cc
Templestowe 200 (S.Walker 82) d Koonung Heights 181
Heatherdale 1-49 v Box Hill North Super Kings 215
Vermont 140 d Mitcham 136 (N.Hancock 8-38)

 

 

Round Eleven
D Grade
Glen Waverley Hawks 284 (C.Hocart 105*, J.Storan 40) d South Sharks 264 (B.O’Brien 110, M.Parker 4-37)
Yarraleen 7-169 (J.Dullard 42) d Mitcham 9-164cc (A.Cumming 56, A.Fairbairn 43, P.Gunawardhana 5-27)
Blackburn North 239 (N.Curnow 52) d Mulgrave Wheelers Hill 179
Bulleen Templestowe 6-158cc (D.Russell 77, J.Sticca 40*) d Forest Hill 156 and 1-57
Kerrimuir United 6-167 d Blackburn South 146

 

 

E Grade
Vermont South 2-133 d Blackburn South 125
Deakin 9-276cc (V.Goyal 85, S.Galhotra 42*) d Heatherdale 9-159cc
Manningham 127 d Wyclif 124
Blackburn 8-250cc (T.Gastin 100ret, V.Hadya 51) d East Box Hill 131
Doncaster d East Burwood (forfeit)

 

 

Round Thirteen
F Grade
Forest Hill 6-210 (B.Cornwell 63*) d Vermont 205 (J.Wade 61)
St Davids d East Box Hill (forfeit)
Heatherdale 6-340cc (B.Howell 100*, A,McCarthy 100*) d Koonung Heights 6-271 (T.Johnston 68, P.Rosenthal 62*)
Mitcham 7-331cc (M.Niemiec 58) d Nunawading 229 (P.Spencer 73, P.Talekar 51)

 

 

G Grade
Bye v Wyclif
Forest Hill 209 (D.Veenenda 81, P.West 4-36) d Nunawading 120
Koonung Heights 357 (M.McLean 107, T.McClusky 69, J.Preece 69, R.Foliacchio 46) d Templestowe 269 (S.Mills 67)
Heatherdale 7-424cc d Mitcham 8-302cc (W.Hoare 77)

 

 

Round Twenty
One Day A Grade
Burwood Districr d Eley Park (forfeit)
Box Hill North Super Kings 7-191 d Vermont 185 (D.Patterson 58, C.Burkiti 50)
Manningham v Bye
Vermont South126 d Syndal 62
Melbourne Strikers 217 d East Box Hill 109
Park Orchards d Nunawading (forfeit)

 

 

One Day B Grade
Melbourne Falcons 4-63 d Bulleen Templestowe 55
Park Orchards d Manningham (forfeit)
Yarraleen v Doncaster
Glen Waverley Hawks 4-162 d Mulgrave Wheelers Hill155 (A.Hider 58*, N.Monga 4-30)
Kerrimuir United 2-153 (Di Pasquale 54*) d St Davids 8-150cc

 

 

Under 18 Grand Final

 
Maddocks Sports Shield
Heathmont 3-159 (L.Wong 65, J.Merrett 44, J.Kelly 38) d Eley Park 5-157cc (B.Gerloff 65)

 

 

Rebel Sports Shield
EBH/BHNSK 7-104 (Tallariti 42) d Blackburn North 103 (McIldowney 3-25)

 

 

Round Nine
Under 16 Sat A Grade – Ron Hennessey Shield
Heatherdale 9-288cc (S.Heron 80, T.North 60*, J.Kral 39*, S.Patel 3-39) d Forest Hill 148 (A.Matthews 30)
Blackburn 139 (K.Rayner 33) d Vermont 88 (M.Champness 4-11)
Heathmont 157 (S.Nathan 52, M.Zukiewicz 4-19) d Blackburn North 85
Mitcham 4-284 (H,Baker 100, O.Kitley 44*, D,Frost 44) d Eley Park 71

 

 

Under 16 Sat B Grade
Blackburn 7-255cc (J.Tuhan 54*, N.Hall 32*, J.Cumming 32) d Vermont 136
Heatherdale 8-206cc (L.Purkis 44*, G.Hodges 37, T.Neil 32*) d Forest Hill 115 (D.Tuvey 3-13)
Yarraleen 135 (A.Key 51) d Blackburn South / Monash 80 (N.Hamzovski 4-16)
Bye v St Davids

 

 

Under 14 Fri A Grade
East Doncaster v Bye
Heatherdale White 8-133 (W.Handley 38, D.Roberts 33*) d Forest Hill 117
Glen Waverley Hawks 209 d Heatherdale Blue 151 (M.Heron 46)
Nunawading 7-124cc (C.Clark 60*) d Blackburn 7-120cc (L.Pollard 30)

 

 

Under 14 Fri B Grade
Park Orchards Red 8-258dec (B.Wallis 52*, B,Vgood 48*, M.Schafer 30) d St Davids 74 and 90 outright
Donvale 3-98dec (K.Gill 40) d Park Orchards Black 9-38cc (A.Willans 3-4) and 9-29cc (A.Willans 6-2) outright
Blackburn Black 153 (J.Davidson 41) d Nunawading 133 (J.Imran 3-16)
Blackburn Red 2-206cc (J.Bardwell 48*) d Glen Waverley Hawks 139 and 4-8

 

 

Under 14 Sat A Grade
Blackburn 118 d Vermont 95
Heatherdale 9-204cc d Bulleen Templestowe 123 (T.Callen 3-3)
East Burwood 9-149cc (L.Askew 3-7) d Laburnum 82 (J.Canavan 4-20) and 2-39
Heathmont 9-184cc (T.Wynne 42, A,Shiraz 36, J.Anderson 3-17) d Yarraleen / BHNSK 7-151cc (D.Tallariti 62)

 

 

Under 14 Sat B Grade
Doncaster / Mitcham 8-137 d Monash 67 and 2-68
Mitcham 7-287 d Blackburn Sth McRedmond 9-144cc
East Doncaster 114 d Blackburn Sth Stone/Kent 88
Vermont 204 (M.Storey 32, K.Di Giovanni 31, N.Miceli 4-45) d Laburnum 8-136cc (M.Storey 3-11)
Vermont South 7-170cc (E.Patel 53ret, H.Moschetti 44) d Kerrimuir United 138 (D.Horvat 60ret)
Blackburn 9-181 (J.Bardwell 56*) d Forest Hill 101 (M.Scutella 3-17)

 

 

Under 12 Fri A Grade
Templestowe 7-235cc (J.Toop 40ret, J.Rossimel 30*) d Forest Hill 5-193
Glen Waverley Hawks 6-183 d Mitcham 135 (J.Ross 40*)
Blackburn South 152 (L.Alford 4-10) d Blackburn 141 (L.White 3-9)
Surrey Hills 8-73 v Heatherdale 6-68

 

 

Under 12 Fri B Grade
Nunawading 4-271cc d Blackburn Black 7-243cc (T.Baxter 30*)
Surrey Hills 7-158 d St Davids 82
Heatherdale 5-190 (E.Wynne 31*) d Heathmont 124 (B.Cosham 3-5)
Park Orchards 7-303cc (M.Hartnett 45*, J.Hartnett 43*) d Blackburn Red 8-194cc (H.Sugden 31*)

 

 

Under 12 Fri C Grade (Gold)
Bulleen Templestowe 9-163 (M.Moore 30*) d Glen Waverley Hawks 152
Forest Hill 9-123 d Heatherdale 119
Vermont 4-224cc d Nunawading 7-164cc
Vermont South 9-133 (R.Askew 32*, O.Murphy 3-10) d Donvale 128
Bye v Blackburn South

 

 

Under 12 Fri C Grade (Blue)
EBH / GW Hawks 4-82 (J.Mudher 31*) and 9-145 d Park Orchards 4-76 and 7-134
East Doncaster 5-265cc d Laburnum 6-145cc
Bulleen Templestowe 8-58 v Blackburn 5-38
St Davids 6-150cc d Mitcham 9-138cc
Doncaster 9-152 d Surrey Hills 8-150cc

 

 

Under 12 Sat A Grade
Blackburn 6-226cc (L.Fox 41*) d Heatherdale 104 (D.Howell 44*, J,Handby 3-8)
Laburnum 8-158 (O.Olsen 31*) d Kerrimuir United 113
Blackburn North 184 (J.Davison 66, O.Valle 40*) d Vermont 177 (N.Thomas 33*, O.Valle 4-17) ?????? V 8-162 BN 9-152?

 

 

Under 12 Sat B Grade
Manningham 6-222cc d Blackburn Black 9-125cc
Bulleen Templestowe 4-193 d Vermont 49 and 17 (M.Willmott 3-2) outright
Blackburn North 5-184cc (O.Valle 40*) d Yarraleen 177 (N.Thomas 33*, O.Valle 3-13 inc hat trick)
Laburnum v Bye
Kerrimuir United 5-58 v Box Hill North Super Kings 6-125
Templestowe 246 (B.Mansell 48, L.Shannon 30*) d Mitcham 144 (G.Kitley 31)

 

 

Semi Finals Veterans

 
A Division
Mount Waverley 4-156 d Mitcham 9-155cc
Notting Hill/Brandon Park 3-185 d Heathmont 8-182cc

 

B Division
North Alphington 2-107 d Marcellin OC 106
Box Hill North Super Kings 4-167 d Southern Strikers 7-166cc

 

C Division
Burwood 6-215cc d Mont Albert 113
Surrey Hills 107 d Mount Waverley 75

 

D North Division
Box Hill North Super Kings 9-168cc d Kerrimuir United 8-156cc
Edinburgh 134 d Eley Park 119

 

D South Division 

Mazenod OC 7-195cc d Surrey Hills 132
Blackburn 2-114 d St Davids 8-113cc

 

E North Division
Bulleen 0-61 d Mitcham 58
Park Orchards d Deepdene Bears (washout)

 

E South Division
Vermont 1-104 d North Alphington White101
Mazenod OC 8-173cc d Kerrimuir United 121

 

Legends A
Mitcham Black 5-190 d Ainslie Park 6-189cc
Canterbury 7-219cc d Eley Park 9-164cc

 

Legends B
Wonga Park 9-184cc d Croydon Ranges 187
East Ringwood 7-117 d East Doncaster 114

 

Legends C
Koonung Heights 6-239cc d Forest Hill 6-163cc
Victorian Stars Sports Club 4-163 d North Ringwood 161

 

NOTES: 

No report by 11.00 Sunday
C Grade Heatherdale v BHNSK
ODB Yarraleen v Doncaster
U12AF Surrey Hills v Heatherdale
U12CFBlue Bulleen Templestowe v Blackburn
U12BS Kerrimuir v BHNSK

Late forfeits
E Grade East Burwood to doncaster
F Grade East Box hill to St Davids
ODA Nunawading to Park Orchards

Conflicting scores in U12A Sat Vermont v BN. I have taken the MyCricket entry.

Liam Smith wins Doug Rickarby Medal.

Special announcement! Liam Smith wins Doug Rickarby Medal.

 

Blackburn North’s Liam Smith was a clear winner of the second Doug Rickarby Medal for the U/18 Player of the Year.

 

Liam polled 13 votes to win from team mate Evan Smeed with 10 votes and a 3 way tie for 3rd between Josh Merrett (Heathmont), Zach Tzitsikas (Eley Park) and Tom Macrokanis (Mitcham/Blackburn) all on 9.

 

Liam had a fantastic year with the bat scoring 552 runs from 7 inn with 5 not outs to average a sensational 276.00. Included in that total were 4 unbeaten centuries, an 87 and an unbeaten half century – truly Bradman like figures.

 

BHRDCA Sponsors
BHRDCA Events Calendar
October 2021
M T W T F S S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
TB Volunteer Of The Month
Tobin Brothers Volunteer Of The Month

Volunteer of the Month Awards for Season 2021/22

November:
December:
January:
February:
March:

BHRDCA Archives